بی بی سی فارسی

 1. رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که تعدادی از نمایندگان اصولگرا در حال جمع کردن امضا برای ارائه طرح استیضاح حسن روحانی، رئیس جمهور و همین طور برکناری علی لاریجانی، رئیس مجلس در پی گران شدن ناگهانی قیمت بنزین و سوخت در ایران هستند. یک نماینده هم در اعتراض به نقش نداشتن مجلس در تصمیم‌گیری درباره قیمت بنزین استعفا کرده است.
 2. در پی حمایت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران از افزایش قمیت بنزین، دو طرح دو و سه فوریتی نمایندگان مجلس برای لغو و بازنگری در این تصمیم از دستور کار خارج شد. ‌هم‌زمان نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات درباره برخورد با "اشرار و اغتشاشگران" هشدار داده‌اند.
 3. افزایش ناگهانی و تصاعدی قیمت بنزین در ایران معترض کم نداشت. از مردم کف خیابان و رسانه‌های مجازی گرفته تا نمایندگان مجلس از هر دو جناح سیاسی. آن‌چه در میان اعتراض‌ها امّا کم‌تر به چشم آمد اعتراض سه تن از مراجع تقلید نزدیک به حکومت به گرانی بنزین بود.
 4. کاخ سفید می‌گوید وضعیت سلامت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از انجام یک آزمایش پزشکی برنامه‌ریزی نشده "بسیار خوب" است. کاخ سفید تایید کرد که آقای ترامپ دیروز در مرکز پزشکی والتر رید در واشنگتن یک تست فیزیکی و تعدادی آزمایش داده است.
 5. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان که به دنبال اعتراض شماری از ستادهای انتخاباتی، روند بازشماری آرا را متوقف کرده بود، امروز این روند را از سر گرفت. کمیسیون گفته دو نشست با نمایندگان معترضان داشته و به پرسش‌های آنها پاسخ داده است. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان بعد از چند ساعت اعلام کرد که ناظران ستاد او در روند بازشماری شرکت نخواهند کرد.
 6. بر اساس گزارشها از ایران در پی تجمعات اعتراضی در ایران در واکنش به گران شدن بنزین، دستکم "دوازده نفر" کشته شده و به گزارش خبرگزاری فارس "حدود هزار نفر" هم بازداشت شده‌اند. همزمان مقام‌های ایران یک‌صدا به معترضان، هشدار داده‌اند.
 7. هزاران معترض عراقی در بغداد و چندین استان جنوبی با حمایت از اعتصاب عمومی خواستار اصلاحات سیاسی در این کشور شدند. تظاهرکنندگان در شهر جنوبی بصره با آتش زدن تایر خودروها جاده‌ها را مسدود کردند.
 8. ارزش عرضه اولیه سهام آرامکو، ۹۶ میلیارد ریال سعودی برابر با ۲۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است. دامنه نرخ تعیین شده برای عرضه ۳ میلیارد سهام ۳۰ تا ۳۲ ریال است. تا پیش از این شرکت "علی‌بابا" چینی، با عرضه اولیه سهام خود به ارزش ۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ رکورد‌دار بوده است.
 9. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران امروز صبح در حاشیه دیداری گفته است که "گفته بودم اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم" و خطاب به مسئولان در جمهوری اسلامی گفته است که در "حفظ امنیت به وظایف خود عمل کنند" و به مردم نیز توصیه کرده که "با هوشیاری و بصیرت اقدام کرده‌" و "این بار هم از افرادی که تخریب می کنند فاصله بگیرند".
 10. خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که محدودیت و قطع اینترنت در ایران به دستور نهادهای امنیتی و در واکنش به اعتراض‌ها صورت گرفته است. رسانه‌ها در ایران از خبررسانی درباره اعتراض‌ها منع شده‌اند و با قطع اینترنت انتشار تصاویر ناآرامی‌ها در شبکه‌های اجتماعی به شدت محدود شده است.
 11. محمد الصفدی، وزیر سابق دارایی لبنان، انصراف خود را از نامزدی برای پست نخست وزیر این کشور اعلام کرده است. او گزینه اصلی جناح های سیاسی برای تصدی پست نخست وزیری بود، اما نامزدی‌اش برای این سمت با واکنش‌هایی در میان مردم روبرو شد.
 12. گوتابایا راجاپاکسه، وزیر سابق دفاع در انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا به پیروزی رسید. نتایج رسمی نشان می‌دهد که آقای راجاپاکسه ۵۲.۲۵ درصد آرا را کسب کرده است. اقای راجاپاکسه خواستار وحدت ملی در کشور شده است.
 13. با گذشت دو روز از شروع اعتراض‌های سراسری به افزایش قیمت بنزین در ایران، اطلاع‌رسانی رسمی دقیقی درباره تعداد کشته شدگان صورت نگرفته است.
 14. اینترنت در ایران قطع شده. کارشناسان می گویند این محدودیت در چارچوب طرح اینترنت ملی صورت گرفته است. گزارش شده که در بعضی از نقاط، خطوط تلفن هم مختل شده است. فواد مسیحا گزارش می‌دهد.
 15. اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین از نگاه جامعه شناسی درگفتگو با حسین قاضیان جامعه شناس و پژوهشگر علوم اجتماعی از واشنگتن
 16. اعتراض‌های ایران از کجا شروع شد و به کجا می‌رود در گفتگو با دامون گلریز پژوهشگر صلح بین الملل مدرسه عالی لاهه از هلند و علیرضا صلواتی کارشناس اقتصادی از لندن.
 17. اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای در مورد افزایش قیمت بنزین در گفتگو با فرزانه روستایی تحلیلگر مسایل ایران
 18. حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از افزایش قیمت بنزین در ایران گفت‌و‌گو در این‌باره با محمدجواد اکبرین، پژوهشگر و تحلیلگر مسائل سیاسی از پاریس
 19. پیمان در یک پیام صوتی مشاهده خود از وضعیت دیروز و امروز تهران می‌گوید. دیروز شهرهای زیادی شاهد اعتراض مردم به گران شدن بنزین بود.
 20. حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از افزایش قیمت بنزین و ادامه اعتراض‌ها در ایران جزئیات بیشتر در توضیحات فرنوش امیرشاهی