بی بی سی فارسی

 1. حوثی‌های یمن پیشنهاد کرده‌اند که تمامی حملات خود علیه عربستان را متوقف کنند اگر عربستان هم حملات خود و ائتلافی که رهبری می‌کند را متوقف کند. فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن از این پیشنهاد استقبال کرده و آن را گام نخستی برای پایان جنگ ۵ ساله در یمن دانسته است.
 2. هیات اعزامی فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، پس از بازگشت از تهران و بازدید از ورزشگاه آزادی، طی بیانیه‌ای اعلام کرده این استادیوم آمادگی پذیرش بدون محدودیت زنان برای مسابقه پیش‌رو تیم‌های ملی ایران و کامبوج را دارد و زنان ایرانی باید اجازه یابند وارد استادیوم‌های فوتبال در این کشور شوند.
 3. محمد شریف پناهنده، گروگان ایرانی که چهار سال پیش به اسارت دزدان دریایی سومالیایی در آمده بود آزاد شده است. آن طور که گزارش شده، علت آزادی او بیماری شدید و دلایل انسان‌دوستانه بوده است. آقای پناهنده به همراه سه ماهی‌گیر ایرانی دیگر در بهار سال ۲۰۱۵ به اسارت دزدان دریایی سومالی در آمده بود.
 4. روابط عمومی وزارت بهداشت ایران از شناسایی و معرفی ۲۱۱ نفر که در جریان انتقال دانشجویان گروه پزشکی از خارج به داخل ایران با تخلف و مدارک جعلی وارد دانشگاه‌های این کشور شده‌اند خبر داده و اعلام کرده به غیر از این افراد ۳۸ دلال، یک آژانس مسافرتی، ۵ مدرسه و سه کارمند متخلف وزارت بهداشت هم به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.
 5. در پی تظاهرات خیابانی در مصر علیه عبدالفتاح سیسی رئیس‌جمهور این کشور، چندین حزب و گروه سیاسی مصری -از جمله گروه اخوان المسلمین- در روز شنبه از معترضین حمایت کردند. همزمان سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز از حکومت مصر خواست تا از سرکوب اعتراض‌ها و تکرار "خشونت‌های پیشین" خودداری کند.
 6. حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز شنبه در یک سخنرانی تهدید کرد که اگر کشوری به ایران حمله کند، سرزمینش "میدان اصلی جنگ" خواهد شد. در پی حمله به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در عربستان، تنش میان ایران و آن کشور به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.
 7. عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه در عربستان سعودی، می‌گوید کشورش با متحدانش در حال رایزنی است تا "اقدامات لازم" را در برابر ایران انجام دهد. او گفت پس از پایان نتیجه تحقیقات، اگر نقش ایران تایید شود، عربستان سعودی اقدام لازم را انجام خواهد داد.
 8. چهار نفر از زندانیان سیاسی در نامه‌ای از بند زنان اوین، از برخوردهای قضایی و امنیتی با اخیر با فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران انتقاد کرده و گفته‌اند برخوردهای قضایی و امنیتی "شدیدتر از حد سابق" شده است.
 9. یک مقام افغان در کابل گفته است که دولت افغانستان در حال بررسی پرونده زندانیان طالبان برای آزاد کردن آنان است. اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان ماه گذشته شماری از اعضای طالبان را آزاد کرد و با جمعی از آنان از نزدیک ملاقات کرد.
 10. شعبه ۴۱ دیوان عالی ایران حکم پرونده محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران که در دادگاه بدوی به جرم قتل میترا استاد،‌ همسر دومش به قصاص محکوم شده بود را نقض و اعلام کرد "تحقیقات در پرونده ناقص است و باید نظر کارشناسی درباره نحوه شلیک گلوله‌ها" اخذ شود.
 11. چند روز پیش خبر بازداشت دختر جوانی منتشر شد که او را دانشجوی قلابی خوانده بودند.
 12. وسعت خرابی‌ها در تاسیسات نفتی عربستان در حمله روز شنبه به بحث های زیادی در مورد ناکارآمدی دفاع موشکی عربستان دامن زده است.
 13. این روزها حرف از جنگ بسیار است، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید ایران آماده است و تا آخر هم ایستاده است.
 14. شماری از مصری‌ها در قاهره، پایتخت و سایر نقاط مصر، علیه عبدالفتاح سیسی، رییس جمهوری تظاهرات کردند.
 15. دیوان عالی آمریکا رای داد که دولت ترامپ می‌تواند پناهجویانی را که از آمریکای مرکزی خود را به مرز آمریکا می‌رسانند، مجبور کند تا در یکی از کشورهایی که از آنها عبور کرده‌اند، درخواست پناهندگی کنند.
 16. امسال، برای اولین بار، در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، از دستگاه های بیومتریک برای تشخیص هویت استفاده می‌شود.
 17. سران کشورها از امروز وارد نیویورک می‌شوند تا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و اجلاس تغییرات اقلیمی شرکت کنند.
 18. در اثر تصادف یک اتوبوس حامل گردشگران چینی در ایالت یوتا آمریکا حداقل ۴ نفر کشته شدند و ۵ نفر نیز در شرایط نامساعد جسمی قرار دارند. این اتوبوس که در مسیر کوههای سنگی معروف به 'دودکش جن' و در نزدیکی پارک ملی برایس کنیون بوده از جاده اصلی خارج شده و با گارد ریل کنار مسیر برخورد کرده است.
 19. کارخانه اسلحه‌سازی کلت آمریکا اعلام کرده است که با هدف کمک به پیش‌گیری از کشتارهای متعدد با اسلحه در آمریکا تولید سلاح‌های نیمه اتوماتیک چون مسلسل‌های ای‌آر ۱۵ را متوقف می‌کند.
 20. در تلگرام از شما خواسته بودیم با توجه به اعزام نیروی نظامی آمریکا به عربستان و هشدار ایران درباره حمله به این کشور نظر خود را درباره شرایط منطقه برای ما بفرستید.