بی بی سی فارسی

 1. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، ایران را مسئول حملات راکتی به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق دانسته و به این کشور در مورد ادامه چنین حملاتی هشدار داده است.
 2. روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران می‌گوید تعداد افراد کشته شده در جریان اعتراضات اخیر به افزایش قیمت بنزین در ایران بیشتر از اعتراضات دی ۱۳۹۶ و خرداد ۱۳۸۸ بوده و حاکمیت باید در این مورد به مردم توضیح دهد.
 3. کره شمالی گفته دست به "آزمایش بسیار مهمی" برای تقویت توان بازدارندگی هسته‌ای خود زده است. دقیقا مشخص نیست که کره شمالی چه چیزی را در یک سایت پرتاب موشک، آزمایش کرده است.
 4. پلیس ضد شورش در سانتیاگو، پایتخت شیلی با معترضان ضد دولتی درگیر شده است. معترضان به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند و موانع کار گذاشته شده در خیابان‌ها را آتش زدند.
 5. مقام‌های محلی و وزارت دفاع افغانستان تایید کرده‌اند که در حمله خودی به نیروهای ارتش محلی افغانستان تلفات سنگینی به این نیروها وارد شده است. به گفته منابع محلی در این حمله که شب گذشته آنجام شده دست‌کم ۲۳ سرباز ارتش محلی کشته شده‌اند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.
 6. کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب لایحه استیضاح دونالد ترامپ این لایحه را برای رای‌گیری به صحن علنی این مجلس فرستاد. بنابر قوانین کنگره، رای‌گیری در کمیته قضایی نخستین گام قانونی برای به رای گذاشتن لایحه استیضاح در صحن علنی مجلس نمایندگان است که انتظار می‌رود هفته آینده روی دهد.
 7. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در دیدار با رئیس ستاد ارتش و وزیر خارجه پاکستان از همکاری این کشور برای کاهش خشونت و آتش بس در افغانستان استقبال کرده است.
 8. روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی از تلاش‌های محرمانه عربستان سعودی برای بهبود روابط با ایران خبر داده و دلیل آن را نگرانی فزاینده عربستان از خطرات بحران احتمالی برای اقتصاد متکی به نفت این کشور دانسته است.
 9. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در اولین نطق خود پس از پیروزی در انتخابات گفت "دولت مردمی" تشکیل می‌دهد و به وعده انتخاباتی‌اش برای خارج کردن بریتانیا در پایان ژانویه ۲۰۲۰، حدود پنجاه روز دیگر- پایبند است. او از همه خواست که بحث برگزیت را خاتمه و اجازه دهند روند ترمیم شکاف‌ها آغاز شود.
 10. فرمانده انتظامی خوزستان از بازداشت۱۳۶ نفر که به ادعای او از "عاملان تیراندازی و دارندگان اسلحه غیرمجاز" بودند خبر داده است. شهرهای خوزستان یکی از مراکز اصلی اعتراض‌های اخیر بود و شماری در این استان کشته و تعداد زیادی بازداشت شدند.
 11. حسن نصرالله در تازه‌ترین سخنرانی خود گفته در دولت بعدی لبنان نیاز دارد تا همه جناح‌های سیاسی در آن مشارکت کنند تا دولت قادر باشد با وخیم‌ترین بحران اقتصادی این کشور در دهه‌های گذشته مقابله کند. حسن نصرالله گفته حزب الله از ابتدا با استعفای دولت سعد حریری مخالف بود زیرا اوضاع اقتصادی کشور را بحرانی تر می‌کرد.
 12. عبدالله عبدالله، یکی از نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در نشست خبری در کابل از هوادارانش خواست تا به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اجازه دهند روند بازشماری و تفتیش آرا در هفت ولایت شمالی و شمال‌شرقی افغانستان انجام شود.
 13. کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب لایحه استیضاح دونالد ترامپ این لایحه را برای رای‌گیری به صحن علنی این مجلس فرستاد.
 14. هفت‌شنبه عنوان برنامه علی همدانی است که هر شنبه از رادیوی فارسی بی‌بی‌سی پخش می‌شود.
 15. این هفته مسعود بهنود مروری دارد بر ماهنامه های قهوه ، بخارا و تندیس و فصلنامه طراحان ایده.
 16. برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی برای حزب حاکم خطر دارد. ولی این قمار نتیجه داد و بوریس جانسون توانست با جلب نظر رأی‌دهندگان، جایگاهش را به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا تحکیم کند.
 17. پیروزی تاریخی برای بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا رقم خورده، پیروزی که نقشه سیاسی کشور را زیر و رو کرده است.
 18. شکست حزب کارگر با پیش‌بینی نظرسنجی‌ها مطابقت داشت.
 19. مهارت ساختن و نواختن ساز دو تار و ماساژ تایلندی به فهرست میراث معنوی بشر یونسکو اضافه شدند.
 20. مازیار ناظمی، سخنگوی وزارت ورزش و جوانان ایران در خصوص پرداخت دستمزد آندره‌آ استراماچونی، مربی ایتالیایی تیم باشگاهی استقلال تهران گفته است که مبلغ ۱۰۸ هزار و ۵۰۰ یورو به وی پرداخت شده و آن را "معجزه‌ای بود که رخ داده" تعبیر کرده است.