بی بی سی فارسی

 1. با ادامه بارش باران شدید و جاری شدن سیلاب در نواحی مختلف ایران، استاندار تهران گفت که تا پایان برگشت به شرایط عادی وضعیت آماده باش در استان تهران ادامه دارد. استاندار تهران تاکید کرد که هیچ خودرویی نباید در کنار رودخانه توقف داشته باشد.
 2. وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده است که ۲۵ فرد و شرکت را به دلیل دور زدن تحریم‌های ایران و انتقال دلار و یورو به سپاه پاسداران و وزارت دفاع به فهرست تحریم‌های خود افزوده است. به گفته آمریکا بانک انصار وابسته به سپاه در مرکز این شکبه قرار دارد.
 3. نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا در سوریه پس از اعلام تصرف آخرین منطقه تحت تصرف نفرات مسلح داعش خواستار آن شده‌اند تا اعضای این گروه را که به اسارت گرفته‌اند به محاکم بین‌المللی تحویل دهند. یک مقام آمریکایی گفته است که چنین اقدامی "در دستور کار" دولت آمریکا نیست.
 4. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را خلاف قوانین بین‌المللی خوانده و گفته است: "در قرن حاضر چنین کاری بی سابقه است." بلندی‌های جولان بخشی از خاک سوریه است که از حدود پنجاه سال پیش در اشغال اسرائیل است.
 5. در پی انتشار گزارش رسانه‌های پاکستان مبنی بر تاکید عمران خان، نخست وزیر این کشور برای ایجاد حکومت موقت در افغانستان، وزارت خارجه افغانستان معاون سفارت پاکستان در کابل را فراخوانده و به اظهارات آقای خان شدیدا اعتراض کرده است.
 6. ایرباس موفق به گرفتن سفارشی از چین برای ساخت ۳۰۰ هواپیما شده است، معامله ای که ارزش آن میلیاردها دلار رقم زده می شود. این سفارش بخشی از مجموعه قراردادهایی است که در جریان بازدید شی جین‌پینگ رئیس جمهور چین از اروپا امضا می شود.
 7. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح امروز وارد کابل شد. او در دیدار با رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان طرح پنج ماده‌ای اتحادیه اروپا را در زمینه همکاری و تقویت دولت‌داری در افغانستان، به رهبران افغان اعلام کرد و گفت اتحادیه اروپا برنامه بزرگ سرمایه‌گذاری در منطقه و افغانستان دارد.
 8. کفیل وزارت دفاع آمریکا با استناد به فرمان رئیس جمهوری در اعلام وضعیت اضطراری در مرز با مکزیک مبلغ یک میلیارد دلار از بودجه این وزارتخانه را به ساخت دیوار مرزی بین دو کشور تخصیص داده است. وزارت امنیت داخلی آمریکا از وزارت دفاع خواسته بود احداث بخشی از این دیوار را برعهده بگیرد.
 9. نمایندگان پارلمان بریتانیا در اقدامی بی سابقه، در تلاش برای جلب حمایت اکثریت اعضا از یک راه حل جایگزین برای برگزیت، به انتقال قدرت تصمیم گیری در این زمینه از نخست وزیر به مجلس عوام رای داده اند.
 10. در پی تبرئه دونالد ترامپ در گزارش بازرس ویژه وزارت دادگستری از تبانی با روسیه در جریان انتخابات ۲۰۱۶ ، او می گوید مخالفانش که "رفتاری شرورانه و خائنانه" نشان دادند زیر نظر خواهند بود.
 11. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با امضای اعلامیه‌ای حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناخت. اسرائیل این بخش از خاک سوریه را در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد. سوریه اقدام دولت آمریکا را "حمله آشکار" به حق حاکمیت خود بر بلندی‌ها جولان خوانده است.
 12. ارتش اسرائیل اعلام کرده است که در واکنش به حمله راکتی به حومه تل‌آویو حملات هوایی به غزه را آغاز کرده است. پیشتر اسرائیل گفته بود راکتی که به منطقه‌ای مسکونی در مرکز اسرائیل برخورد کرده، هفت زخمی به جا گذاشته است.
 13. بارندگی در بیش از بیست استان ایران و سیل‌های ویرانگر در مناطقی از فارس، خوزستان، لرستان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد دست‌کم ٢٠ کشته برجای گذاشته است. ‏
 14. در ادامه مجموعه برنامه‌های شیرازه امسال سام فرزانه به سراغ مفهوم پدر نبودن در جامعه‌ای مثل جامعه ایران رفته است. ‏
 15. "بهار در راه" از ویژه‌برنامه‌های نوروزی امسال است که هر بامداد نوروزی، از چشم‌انداز بامدادی بی‌بی‌سی پخش می‌شود.‏
 16. هنگام وقوع سیل، تنها ۳۰ سانتی‌متر آب می‌تواند خودرو را تکان دهد و ۶۰ سانتیمتر خودرو را چپ می‌کند.
 17. گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به این نتیجه رسیده که آقای ترامپ در زمان رقابت‌های انتخاباتی با روسیه "تبانی نکرده بود".‏
 18. "بهار در راه" عنوان برنامه ای نوروزی است که از یکم تا سیزدهم فروردین، هر روز از چشم‌انداز بامدادی بی‌بی‌سی پخش می‌شود. ‏
 19. براساس مطالعه ای تازه مغز انسان در تمام طول زندگی - یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم تا سن ۹۷ سالگی - به ساخت سلول های تازه ادامه می دهد. محققان در دانشگاه مادرید همچنین نشان دادند که تولید شمار سلول های تازه در مغز با افزایش سن افت می کند.
 20. دانشمندان می گویند گنجیه "حیرت انگیزی" از هزاران فسیل که قدمت آنها حدود ۵۱۸ میلیون سال تخمین زده می شود را در کرانه های رودی در چین یافته اند. تاکنون بیش از ۲۰ هزار نمونه جمع آوری شده و در مجموع ۴۳۵۱ نمونه از جمله کرم، عروس دریایی و جلبک تحلیل شده اند.