بی بی سی فارسی

 1. مقامات جمهوری اسلامی گزارش مربوط به ابراز آمادگی وزیر خارجه برای مذاکره با آمریکا در مورد برنامه موشکی را تکذیب کرده‌اند و وزارت خارجه ایالات متحده بار دیگر از ایران خواسته است آمادگی خود برای رفع بحران کنونی از طریق مذاکره را نشان دهد.
 2. احمد جنتی، سیاستمدار۹۳ ساله جمهوری اسلامی ایران برای دوره یک ساله دیگر به عنوان دبیر شورای نگهبان انتخاب شده است. عباسعلی کدخدایی هم برای یک سال دیگر سخنگو و قائم مقام دبیر شورای نگهبان خواهد بود.
 3. کمیته سویدن (سوئدی) برای افغانستان اعلام کرده که گروه طالبان به این کمیته دستور داده که ۴۲ مرکز درمانی خود در ولسوالی میدان وردک در جنوب کابل را ببندد. دلیل این تصمیم حمله هفته گذشته نیروهای امنیتی افغانستان به یک مرکز درمانی بود که به کشته شدن چهار نفر منجر شد.
 4. در پی حملات تند رئیس جمهور آمریکا به چهار نماینده زن کنگره، مجلس نمایندگان آمریکا طی یک رای گیری نمادین اظهارات "نژادپرستانه" دونالد ترامپ را محکوم کرده است. رئیس جمهور آمریکا پیشتر پافشاری کرد که او یک نژادپرست نیست.
 5. عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته یک نفتکش خارجی به علت نقص فنی توسط یدک‌کش‌ها و برای تعمیرات به لنگرگاهی در آبهای ایران کشیده شده است. پیش از این اظهارات روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش کرده بود که مطلع شده یک نفتکش متعلق به امارات از دو روز پیش در حال عبور از تنگه هرمز در آب‌های متعلق به ایران متوقف شده و دستگاه ردیابش از آن زمان خاموش شده است.
 6. کمپین آزادی نازنین زاغری می گوید که این شهروند ایرانی بریتانیایی از زندان به بخش روان پزشکی بیمارستانی در تهران منتقل شده است. آقای رتکلیف گفت که همسرش روز دوشنبه به بیمارستان منتقل شد و آنجا زیر نظر سپاه پاسداران است.
 7. وزیر خارجه پرتغال در توضیح به نمایندگان پارلمان این کشور تایید کرده است که روند صدور روادید برای ایرانیان متقاضی سفر به پرتغال به طور موقت متوقف شده است. آگوستو سانتوز سیلوا دلیل این تصمیم را "امنیتی" خوانده اما گفته این تصمیم ارتباطی به روابط میان تهران و لیسبون ندارد.
 8. رئیس جمهور آمریکا در پی توییت هایش در حمله به چهار نماینده زن کنگره که بسیاری آن را نژادپرستانه تلقی کردند، پافشاری کرده است که او یک نژادپرست نیست. اظهارات او پس از آن مطرح می شود که مجلس نمایندگان آمریکا برای رای گیری در مورد قطعنامه ای نمادین آماده می شود که اظهارات اخیر رئیس جمهور را محکوم می کند.
 9. یک گروه اسرائیلی از دیوان عالی جبل‌الطارق خواسته برای پرداخت غرامت به قربانیان 'تروریسم تحت حمایت ایران' دستور ضبط نفتکش گریس-۱ را صادر کند. دو هفته پیش دولت جبل‌الطارق نفتکش گریس-۱ را به ظن حمل نفت ایران برای سوریه توقیف کرد.
 10. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با اشاره به توقیف کشتی حامل نفت ایران در جبل‌الطارق، بریتانیا را به دزدی دریایی متهم کرده و گفته است: "جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند. در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد." آقای خامنه‌ای همچنین گفته است که کاهش تعهدات ایران در قبال برجام "قطعا ادامه پیدا خواهد کرد."‌
 11. سعید نمکی وزیر بهداشت ایران گفته است که افرادی در این وزارتخانه با ارز دولتی که برای واردات دارو و لوازم پزشکی اختصاص دارد، اقلام دیگری از جمله کابل برق وارد کرده اند. سال گذشته مقام های دولتی گفته بودند با ارز اختصاص داده شده به واردات دارو، جاروبرقی و بخارشور وارد شده است.
 12. روند نزولی قیمت ارز و سکه در ایران امروز سه‌شنبه (۲۵ تیر ماه) هم ادامه یافت و این دو با ورود به یک کانال پائین‌تر، کمترین قیمت از ابتدای سال ۱۳۹۸ را ثبت کرده‌اند. در معاملات بعدازظهر امروز قیمت دلار به زیر ۱۲ هزار تومان در بانک‌ها و صرافی‌ها رسید و سکه بهار آزادی هم سه میلیون و ۹۷۰ هزار تومان معامله شد.
 13. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به توقیف کشتی حامل نفت ایران در جبل‌الطارق، بریتانیا را به دزدی دریایی متهم کرده‏ است‏.‏
 14. مدتی است که اجرای عمومی نمایش "استاد نوروز پینه‌دوز" در سالن قشقایی تئاتر شهر تهران آغاز شده است.‏
 15. نگاهی به جدول پرفروش‌ترین تک‌آهنگ‌ها و آلبوم‌های موسیقی پاپ و راک و ایندی بریتانیا
 16. اوایل تیر ماه خبر آمد که دو دستفروش با نام های ندا وپدرام در تهران دستگیر شدند.
 17. آیت الله خامنه ای گفته است که ایران به روند کاهش تعهدات خود در توافق هسته ای ادامه می دهد.
 18. سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، گفته است که افرادی در این وزارتخانه با ارز دولتی که برای واردات دارو و لوازم پزشکی اختصاص دارد، اقلام دیگری از جمله کابل برق وارد کرده‌اند.
 19. دولت آمریکا مقرراتی را به اجرا گذاشته که مانع از رسیدگی تقاضای پناهندگی هزاران تن از شهروندان کشورهای آمریکایی مرکزی می‌شود که برای به سوی مرزهای جنوبی ایالات متحده حرکت کرده‌اند. سازمان ملل هشدار داده که این مقررات ممکن است با قوانین بین‎‌المللی در تضاد باشد.
 20. بنابر اعلام وزارت کشور ترکیه از زمان اعلام تسهیل شرایط کسب شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه از شهریور پارسال، حدود ۹۸۱ تبعه کشورهای دیگر به همین روش شهروند ترکیه شده‌اند. ۲۵۳ ایرانی از همین طریق شهروندی ترکیه را خریدارای کرده‌اند و در صدر جدول خریداران قرار گرفته‌اند.