صدای آمریکا

 1. رسانه های ترکیه روز دوشنبه اعلام کردند پلیس ترکیه یک خودروی کنسولگری سعودی با شماره پلاک دیپلماتیک را در یک پارکینگ خصوصی در منطقه «سلطان غازی»‌ استانبول پیدا کرده است.
 2. سه‌شنبه اول آبان قرعه‌کشی بلیت های بخت‌آزمائی یا لاتاری «مگامیلیون» (به انگلیسی: Mega Millions) با رکورد یک میلیارد و ششصد میلیون دلار به عنوان بزرگترین قرعه‌کشی ایالات متحده انجام می‌شود.
 3. آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، می گوید تحریم های آمریکا که ۱۳ آبان به اجرا گذاشته خواهد شد ایران را از تلاش برای دسترسی به بمب هسته ای باز نخواهد داشت، اما رژیم را زیر فشار گذاشته و به شکل چشمگیری از توان آن برای تامین مالی ترور خواهد کاست.
 4. توافق عاری سازی کامل منطقه مرزی از تسلیحات نظامی در راستای توافق ماه گذشته مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در پیونگ‌یانگ صورت می‌گیرد
 5. این جایزه از سال ۱۹۹۸ تا امروز، هر سال به کسانی که با استعداد و توانایی خود، بر جامعه و فرهنگ آمریکا تأثیر گذاشته اند اعطا می شود؛ درست همانطور که مارک تواین نویسنده برجسته آمریکایی برای نسل ها تأثیرگذار بوده است.
 6. گفت‌وگوهای مشاور کاخ سفید در مسکو در حالی آغاز شد که رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه اعلام کرد واشنگتن از یک توافق تسلحیاتی با مسکو، که در دوران جنگ سرد امضا شده بود، خارج می‌شود.
 7. همزمان با افزایش بهای نفت و عبور از مرز ۸۰ دلار، در آستانه تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران، عربستان اعلام کرده است که صادرات نفت خود را افزایش می‌دهد.
 8. سیگال مَندِلکِر، که به همراه استیون منوشن وزیر خزانه‌داری آمریکا به اسرائیل سفر کرده است، به وبسایت «گلوبز» اسرائیل گفت که ایالات متحده انتظار دارد با اعمال تحریم‌ها خرید نفت ایران توسط کشورهای خارجی به اندازه قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند.
 9. سرتیپ جفری اسمایلی، ژنرال ارتش آمریکا در تیراندازی هفته پیش در قندهار زخمی شد. دو مقام بلندپایه افغان در آن تیراندازی کشته شدند. تیرانداز نیز در حمله متقابل کشته شد.
 10. این تصمیم پادشاه اردن با واکنش اسرائیل روبرو شد و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن کشور از امان خواست اجاره این ۴۰۵ هکتار زمین واقع شده در مناطق مرزی بین دو کشور را تمدید کند.
 11. کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای، با اشاره به احضار برخی فعالان صنفی در روزهای اخیر به نهادهای امنیتی، به انتقاد از دولت ایران بابت این احضارها پرداخت.
 12. در حالی رسانه های اجتماعی از کشته شدن «فرشید هکی» فعال مدنی ایرانی با ضربات متعدد چاقو در نزدیکی خانه اش و سوزانده شدن جسد او خبر می دهند که هنوز مسئولان قضایی و انتظامی در رابطه با این جنایت واکنشی نشان نداده اند
 13. خبرها حاکی از احضار تعدادی از معلمان معترض در شهرهای مختلف ایران از جمله «سقز» است که در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهرماه در مدارس دست به اعتصاب زده بودند.
 14. وزیر امور خارجه عربستان روز یکشنبه از کشته شدن روزنامه نگار منتقد سعوی در کنسولگری آن کشور در ترکیه ابراز تاسف کرد و آن را یک «عملیات خودسرانه» و جریانی «انحرافی» توصیف کرد.
 15. وکیل تعدادی از فعالان محیط زیستی بازداشت شده می گوید که اتهام این افراد به «افساد فی الارض» تغییر کرده است.
 16. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که حالا چهار وزیر کلیدی خود را در کابینه ندارد، در شرایطی باید ۶ آبان ماه از چهار گزینه پیشنهادی خود در مجلس دفاع کند که معاون اول و وزرای کابینه او، از وجود اختلاف و نداشتن اختیارات در دولت پرده برداشتند.
 17. هفته پیش کانادا قانون استفاده آزاد از ماری‌جوانا را اجرا کرد. پس از آن بود که صف‌های بلندی مقابل فروشگاههای ماری‌جوانا شکل گرفت و از ماموران پلیس برای حفظ نظم در این مکانها کمک خواسته شده است.
 18. حزب دموکرات کردستان بیشترین آرای انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق را از آن خود کرد.
 19. «استوارت اند سانز» یکی از آخرین سازندگان پیانو های دست ساز باقی مانده در استرالیا، پیانوی جدیدی ساخته است که در هیچ جای دنیا مثل آن وجود ندارد. این پیانوی بزرگ ۹ اکتاوی است و به جای ۸۸ کلید، ۱۰۸ کلید دارد.