صدای آمریکا

 1. صباح احمد جابر صباح امیر کویت، چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، به عراق سفر می‌کند. رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی کونا گزارش داد این سفر در شرایطی صورت می‌گیرد که تنش ها در منقطه در پی حمله به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز افزایش یافته است. طی هفته های اخیر ۶ نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز هدف قرار گرفته اند. ایران می‌گوید حمله به نفتکش‌ها کار این کشور نبوده است. آمریکا، ایران را مسئول می‌داند. کویت حمله به نفتکش‌ها را تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی خوانده است اما کشور خاصی را مسئول نداسته است.
 2. «گیرمو دل تورو» کارگردان فیلم «شکل آب» و برنده اسکار، برای تولید فیلم جدیدی به نام «کوچه کابوس» است. این فیلم بر اساس رمانی با همین نام ساخته می شود که در سال ۱۹۴۶ منتشر شد. بنا به گزارشها «بردلی کوپر» کارگردان و بازیگر سرشناس هالیوود اخیرا برای بازی در این فیلم پیشنهادی دریافت کرده است. نخست قرار بود لئوناردو دی‌کاپریو در این فیلم نقش ایفا کند. اما وی با شرکت فیلمسازی به توافق نرسید. در سال ۱۹۴۷ نیز فیلمی با همین نام ساخته شد. اما به گفته منابع خبری فیلم «دل تورو» به رمان اصلی نزدیک تر است.
 3. پایگاهی در عراق که نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند، هدف حمله راکتی قرار گرفت. به نوشته نیوزویک، این پایگاه نظامی عراق محل استقرار نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف است. رسانه رسمی نیروهای مسلح عراق دوشنبه شب گزارش داد که سه راکت کاتیوشا در «کمپ تاجی» فرود آمد. این کمپ در ۲۷ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد. دو روز پیش از این واقعه نیز مهاجمان ناشناس با راکت به پایگاه هوایی بلد، یک پایگاه دیگر عراق که نیروهای آمریکایی در آن هستند، حمله کرده بودند که در آن حمله کشته یا مجروحی گزارش نشد. اما به نوشته نیوزویک، این رسانه رسمی عراقی گفته است که گزارش های تازه تری را درباره حمله جدید منتشر خواهد کرد. یک ماه پیش، کمی بعد از قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی ایالات متحده، یک راکت به نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد که واکنش مقام های آمریکا را در پی داشت.
 4. «سازمان انرژی اتمی ایران» هشدار داده است که طی ۱۰ روز - ۶ تیرماه - ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از سقف تعیین شده بر مبنای برجام بالاتر خواهد رفت. این تصمیم با واکنش مقام های آمریکایی و همچنین طرف های توافق هسته ای با ایران مواجه شد. نیوزویک در یک گزارش درباره اهمیت این تصمیم جمهوری اسلامی و نگرانی ها نوشته است: تصمیم ایران به عدم اجرای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ می تواند آغازگر پایان این توافق چند جانبه باشد که در ازای لغو تحریم های بین المللی محدودیت هایی را بر فعالیت های اتمی ایران وضع کرد. برای تولید انرژی هسته ای و جنگ افزار هسته ای به اورانیوم نیاز است. اما اورانیوم طبیعی ایزوتوپ های لازم موسوم به «اورانیوم ۲۳۵» را برای ایجاد یک واکنش هسته ای ندارد. برای این کار لازم است مقدار «اورانیوم ۲۳۵» را از طریق فرآیند غنی سازی افزایش داد. اورانیوم غنی شده در سطح ۳ تا ۴ درصد می تواند برای سوخت نیروگاه هسته ای مورد استفاده قرار گیرد، اما برای استفاده در جنگ افزار لازم است تا حدود ۹۰ درصد غنی شود. در برجام برای ۱۵ سال سقف غنی سازی اورانیوم ۳.۶۷ درصد و سقف ذخیره سازی آن ۳۰۰ کیلوگرم تعیین شده است. این امر نشانگر ۹۸ درصد کاهش در ذخیره اورانیوم غنی شده موجود بود. معمول ترین روش مدرن غنی سازی با سانتریفیوژ انجام می گیرد. ایران پیش از امضای برجام ۲۰ هزار سانتریفیوژ فعال در دو مرکز جداگانه داشت. بر مبنای توافق هسته ای تنها ۵۰۶۰ سانتریفیوژ از قدیمی ترین مدل در یک مرکز نگه داشته شده است. کمالوندی به خبرنگاران گفت ایران بر اساس نیاز خود غنی سازی اورانیوم را افزایش خواهد داد و کشورهای اروپایی اگر توافق هسته ای را مهم می دانند باید دست به کار شوند. ایران با عبور از غنی سازی در سطح ۳.۶۷ درصد می تواند اورانیوم غنی شده ۵ درصدی مورد نیاز نیروگاه بوشهر و اورانیوم ۲۰ درصدی لازم برای رآکتور تحقیقاتی تهران را تامین کند. سنگ اورانیوم برای هر اتم «اورانیوم ۲۳۵» حدود ۱۴۰ اتم نامطلوب ایزوتوپ «اورانیوم ۲۳۸» دارد. رساندن خلوص اورانیوم به سطح ۳.۶۷ درصد مستلزم برداشتن ۱۱۴ اتم «اورانیوم ۲۳۸» برای هر «اورانیوم ۲۳۵» است. برای رساندن درصد خلوص به ۲۰ درصد، ۲۲ ایزوتوپ نامطلوب دیگر برای هر اتم «اورانیوم ۲۳۵» باید برداشته شود. برای رسیدن به اورانیوم غنی شده در سطح ۹۰ درصد لازم است ۴ ایزوتوپ دیگر «اورانیوم ۲۳۸» را به ازای هر ایزوتوپ «اورانیوم ۲۳۵» برداشت. این یعنی رسیدن به مرحله تولید مواد خام لازم برای جنگ افزار هسته ای روندی نسبتا سریع است و مایه نگرانی جدی آن هایی است که در پی جلوگیری از رسیدن ایران به یک زرادخانه هسته ای هستند. جنگ افزار هسته ای را می توان با پلوتونیوم هم تولید کرد. برای تولید پلوتونیوم از تاسیسات هسته ای آب سنگین مانند نمونه اراک می توان استفاده کرد. بر مبنای برجام، رآکتور اراک تغییر کاربری داده شده تا نتواند پلوتونیوم مورد مصرف در جنگ افزار هسته ای را تولید کند. در برجام تصریح شده تا ۱۵ سال نباید هیچ رآکتور آب سنگینی در ایران ساخته شود و تنها ۱۳۰ تن آب سنگین قابل ذخیره سازی است.
 5. کمیسیون آموزش مجلس روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد گزارش داد که هم «دانشگاه‌ آزاد» و هم شرکت پیمانکار «مهران گشت» در ماجرای واژگونی اتوبوس دانشجویان واحد علوم‌ و تحقیقات دانشکده علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تهران مقصرند. خبرگزاری ایسنا به نقل از کمیسیون آموزش مجلس گزارش داد که این کمیسیون در حال پیگیری این پرونده از مقامات قضایی است و نتایج آن اعلام خواهد شد. در دی ماه سال گذشته و در پی واژگونی اتوبوس دانشجویان در محوطه دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد ۱۰ نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند. پیش از این نیز دادستانی تهران «دانشگاه آزاد» و «پیمانکار» را مقصر حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان واحد علوم و تحقیقات اعلام کرده بود.
 6. در حالی آخرین جلسه رسیدگی به پرونده اتهامات محمدرضا خاتمی دبیرکل پیشین حزب مشارکت برگزار شد که او می گوید معتقد است نزدیک به ۸ میلیون رای در انتخابات سال ۸۸ تقلب شده است. محمدرضا خاتمی، دبیرکل پیشین حزب مشارکت روز سه شنبه ۲۸ خرداد پس از جلسه دادگاه که در دادسرای فرهنگ و رسانه برگزار شد به خبرنگاران گفت که «معتقدم حداقل تعداد ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است و فتنه واقعی این است.» او گفت که «بحث‌های زیادی در دادگاه مطرح شد، اما اگر خلاصه بخواهم بیان کنم، موارد متعددی از آشفتگی انتخابات که حال می‌خواهیم اسم آن را تخلف، تقلب، دستکاری یا مهندسی بگذاریم، نشان دادم.» دبیرکل پیشین حزب مشارکت ادامه داد که « در همان آمار شورای نگهبان که ما به عنوان مبنا قرار دادیم با جمع و تفریق مشخص شد که دو میلیون گم شده است.» خاتمی گفت که بخشی از دفاعیاتش «سیاسی» بوده و می خواسته بیان کند که در پشت این انتخابات چه اتفاقاتی افتاده است اما رئیس دادگاه اجازه نداده و گفت که به این  دادگاه مربوط نمی‌شود. دادگاه محمدرضا خاتمی به دلیل آن بود که در یک گفتگو، گفته بود در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، در ستاد انتخابات وزارت کشور «تقلب» رخ داد و «هشت‌میلیون» رای به صندوق‌ها اضافه شد. در جریان انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری در سال ۸۸ اعلام شد که محمود احمدی‌‌نژاد به پیروزی رسیده است، اما میرحسین موسوی و مهدی کروبی - دو تن از نامزدهای آن انتخابات - اعلام کردند که در انتخابات تقلب شده و نتایج آن را قبول ندارند که پیامد این موضوع، اعتراض‌های خیابانی در ایران بود. در جریان این اعتراض‌ها ده‌ها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پس از پایان آن انتخابات و در میانه اعتراض‌ها، در حالی که هنوز شورای نگهبان انتخابات را تایید نکرده بود، امکان هرگونه تقلب را رد و انتخابات را سالم توصیف کرد.
 7. کنسرت فرزاد فرخ خواننده پاپ ایرانی در شهر بجنورد از سوی دادستانی استان خراسان شمالی لغو شد. ابوالحسن حیدری سرپرست معاونت امور هنری اداره ارشاد خراسان شمالی روز سه شنبه ۲۸ خرداد اعلام کرد که اجرای سوم از روز دوم کنسرت فرزاد فرخ در بجنورد با حکم دادستان لغو شده است. این مقام مسئول علت لغو این کنسرت را تذکر پلیس به رعایت نشدن «شئونات اسلامی» و «نظم و انضباط» اعلام کرده است. تاکنون چندین کنسرت با برخورد نهادهای مذهبی و قضایی در شهرهای مختلف ایران لغو شده است. پیش از این نیز کنسرت خوانندگانی همچون «علی زند وکیلی» در مشهد و «هوروش بند» در خراسان لغو شده بود.     
 8. میشل پلاتینی، ستاره سابق فوتبال فرانسه و رئیس پیشین اتحادیه فوتبال اروپا یوفا، بازداشت شد.  به گزارش رویترز، بازداشت پلاتینی در رابطه با تحقیقات پیرامون اعطای میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۲ به کشور قطر انجام شده است.  دادستانی فرانسه چند سال است که مشغول تحقیق درباره چگونگی اعطای میزبانی جام‌جهانی به قطر است. این نهاد به دنبال دست یافتن به شواهدی چون فساد، توطئه، و تاثیرگذاری از طریق روابط شخصی است.  انتخاب قطر به عنوان میزبان جام‌جهانی سال ۲۰۲۲، که در پاییز سال ۲۰۱۰ رخ داد، به دلایل متعدد - از جمله هوای گرم در تابستان، احتمال عدم استقبال و یا امکان حضور تماشاگران، و ضعف تیم ملی این کشور - شگفتی بسیاری از ناظران را برانگیخت. روزنامه لوموند گزارش داده است که دادستان‌ها به ویژه مشغول تحقیق درباره یک میهمانی ناهار به میزبانی نیکلاس سارکوزی، رئيس جمهوری وقت فرانسه، هستند.  در این میهمانی که ۹ روز پیش از اعلام پیروزی قطر در کسب میزبانی جام‌جهانی صورت گرفت، میشل پلاتینی و تمیم بن حمد، نخست‌وزیر وقت قطر هم حضور داشتند.  سوفی دیون و کلاود گوان، دو تن از دستیاران سارکوزی در آن زمان، نیز از سوی پلیس در این زمینه بازجویی شده‌اند و سوفیا دیون همچنان در بازداشت است. 
 9. وانگ یی، وزیر خارجه چین، ضمن ابراز نگرانی از افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا، دو طرف را به خویشتن‌داری دعوت کرد و از ایران خواست «به سادگی» توافق هسته‌ای را رها نکند.  به گزارش رویترز، وزیر خارجه چین، از جمهوری اسلامی خواسته است که «محتاطانه» تصمیم‌گیری کند و به سادگی از توافق هسته‌ای موسوم به برجام دست نکشد.  وانگ یی با اشاره به این‌که چین نگران بحران فعلی در خاورمیانه است، از دو طرف هم درخواست «خویشتن‌داری‌» کرد و از ایالات متحده هم درخواست کرد از توسل به «فشارهای شدید» برای حل مسئله ایران خودداری کند.  بهروز کمالوندی سخنگوی آژانس هسته‌ای ایران، روز دوشنبه ۲۷ خرداد در جمع خبرنگاران اعلام کرد که ایران تولید اورانیوم غنی شده را تا چهاربرابر افزایش داده و تا ۱۰ روز دیگر جمهوری اسلامی از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند. اعلام این خبر با واکنش‌ دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا و کشورهای دیگر مواجه شد. شورای امنیت ملی کاخ سفید هم اقدام ایران برای افزایش غنی‌سازی را «با‌ج‌خواهی اتمی» توصیف کرد.  هفته گذشته و پس از حمله به دو نفتکش در دریای عمان، ایالات متحده اعلام کرد جمهوری اسلامی مسئول حمله به این نفتکش‌ها بوده است. آمریکا مدارک مربوط به دست داشتن ایران در این حمله‌ها را به شورای امنیت ارائه و فیلمی از یک قایق سپاه پاسداران منتشر کرد که نشان می‌داد آن‌ها مشغول حدا کردن یک مین منفجر نشده از بدنه یکی از نفتکش‌ها هستند.  ایران دست داشتن در این حمله‌ها را رد می‌کند.  تنش بین ایران و آمریکا بعد از خروج ایالات متحده از برجام افزایش یافت. با این حال مقام های نظامی ایالات متحده می گویند که به دنبال جنگ با ایران نیستند و دیپلماسی را ترجیح می‌دهند. پرزیدنت ترامپ میانه خرداد به تهران پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط را داد؛ اما علی خامنه‌ای در دیدار با نخست وزیر ژاپن این پیشنهاد را رد کرد.  
 10. رسانه های ایران می گویند که برانکو ایوانکویچ سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تهران از این باشگاه به فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا شکایت کرده است. خبرگزاری میزان روز سه شنبه ۲۸ خرداد گزارش داد که در نامه‌ای که برانکو برای فیفا ارسال کرده به جزئیات قراردادش اشاره و تاریخ‌هایی که باشگاه وظیفه داشته تا دستمزد و پاداش او را بپردازد، قید شده است.  برانکو ایوانکویچ که سه قهرمانی را در سه فصل پیاپی برای پرسپولیس به ارمغان آورده بود، روز یکشنبه ۲۶ خرداد با ارسال نامه‌ای پایان همکاری خود را با این باشگاه اعلام کرد.  گزارش‌ها حاکی است که این مربی کروات با تیم الاهلی عربستان برای فصل بعد قرارداد بسته است.  بدحسابی و بدقولی مسئولان باشگاه مقابل برانکو و در نهایت جدا شدن این مربی از باشگاه پرسپولیس، اعتراضات هواداران این تیم را به همراه داشته است.  جمعی از این هواداران امروز دوشنبه نیز مقابل ساختمان باشگاه تجمع کردند و علیه مسئولان باشگاه پرسپولیس از جمله ایرج عرب، مدیرعامل این باشگاه شعار سر دادند.  
 11. دادستانی عمومی و انقلاب استان کرمان دستور توقیف اکران فیلم سینمایی «ما همه با هم هستیم» آخرین ساخته کمال تبریزی در سراسر سینماهای این استان را صادر کرد. خبرگزاری ایسنا روز سه شنبه ۲۸ خرداد به نقل از دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان نوشت که توقیف این فیلم به دلیل واکنش‌های مردم این استان به «لهجه کرمانی» یکی از بازیگران در نقش فروشنده موادمخدر صادر شده است. اما معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی این ادعا را رد کرده و گفت که هیچ‌ گونه توهین به اقوام ایرانی در این فیلم وجود ندارد.  پیش از این نیز شباهت نام این فیلم با یکی از شعارهای اعتراضات سال ۸۸، بحث برانگیز شده بود؛ اگر چه محتوای این فیلم هیچ ارتباطی با حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ندارد.  توقیف فیلم، قبل یا بعد از اکران، در ایران سابقه بسیار طولانی دارد. برخی از فیلم‌های توقیف شده سال‌ها اجازه اکران دوباره پیدا نمی کنند و برخی ها هم هرگز رنگ پرده نقره‌ای را نمی‌بینند.   فیلم‌های «عصبانی نیستم» و «آشغال‌های دوست‌داشتنی» از جمله فیلم های توقیف شده در سال‌های اخیر هستند که پس از گذشت چندین سال از توقیف درآمدند و با اصلاحات اجازه اکران به آن‌ها داده شد.    
 12. مقام‌های ترکیه دستور بازداشت ۱۲۸ نفر از پرسنل نظامی این کشور را به اتهام داشتن رابطه با فتح‌الله گولن و کودتای نافرجام در این کشور صادر کرده است.  رویترز به نقل از خبرگزاری آناتولی نوشت این افراد متهم به حمایت از فتح‌الله گولن، رهبر مذهبی ساکن آمریکا، هستند.  پلیس ترکیه اعلام کرده است که در جست‌وجوی نیمی از این افراد در منطقه ازمیر و بقیه در ۳۰ استان دیگر ترکیه است.  دولت ترکیه فتح‌الله گولن را به طراحی و دست داشتن در این کودتا متهم می‌کند و بارها از دولت ایالات متحده خواسته است او را به ترکیه بازگرداند. گولن یک روحانی ترک است که از سال ۱۹۹۹ در تبعید و در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند. او هر گونه ارتباط با کودتا در ترکیه را رد می‌کند. ترکیه تابستان سال ۹۵ شاهد کودتایی علیه دولت رجب طیب اردوغان بود که شکست خورد. در این کودتا نزدیک به ۲۵۰ تن کشته شدند، بیش از ۷۷ هزار نفر در انتظار صدور حکم هستند و نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر هم از کار برکنار شده‌اند.  
 13. بازنشستگان در اعتراض به وضعیت معیشتی و عدم رسیدگی به مطلباتشان بار دیگر مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. جمعی از بازنشستگان روز سه شنبه ۲۸ خرداد، با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل مجلس ، خواهان رسیدگی به مطالبتاشان از جمله اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرای همطرازی و همسان‌سازی و افزایش حقوق بازنشستگی خود شدند. معترضان که پیشتر نیز در تجمعات اعتراضی خود خواستار رسیدگی به مطالباتشان ا از مسئولان بودند،‌این بار شعار فریاد فریاد از این همه بیداد سر دادند.  اعتراضات بازنشستگان از اواخر سال ۹۷ شدت گرفته است و تاکنون چندین تجمع برای رسیدگی به مشکلات معیشتی برگزار شده است.  این تجمعات اعتراضی از سوی بازنشستگان اصناف مختلف از جمله فرهنگیان در شرایطی است که پس از گرانی‌های اخیر، آمار پرونده‌های فساد اقتصادی که برخی متهمان آن نیز مقامات و افراد شناخته شده‌ هستند، در ایران افزایش یافته است.
 14. فرزند محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین مصر، خبر داد که جسد پدرش در شهر قاهره، پایتخت مصر، و در کنار محل دفن برخی از اعضای بلندپایه اخوان المسلمین به خاک سپرده شد.  به گزارش رویترز، فرزند رئیس جمهوری سابق مصر اعلام کرد که مقام‌های این کشور با دفن محمد مرسی در زادگاه او، مخالفت کردند.  محمد مرسی روز دوشنبه ۲۷ خرداد و در حین برگزاری جلسه محاکمه برای رسیدگی به اتهام «جاسوسی»، ناگهان بیهوش شد و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.  دولت مصر هنوز جزئیات بیشتری از علت و دلایل مرگ مرسی منتشر نکرده است.  بعد از بهار عربی و سقوط حسنی مبارک در مصر، مرسی برای مدتی با رای مردم مصر به عنوان رئيس جمهوری آن کشور انتخاب شد، اما در سال ۱۳۹۲ و با کودتای نظامیان، از کار برکنار شد.  مرسی بعد از بازداشت با چند مورد اتهام مواجه و بابت آن‌ها به تحمل زندان‌های بلندمدت محکوم شده بود.   
 15. وزارت دفاع ایالات متحده عکس‌های جدیدتر و واضح‌تری از حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان را منتشر کرده که نیروهای سپاه پاسداران را در حین جدا کردن یک مین عمل نکرده از بدنه کشتی نشان می‌دهد.
 16. چهار روز بعد از حمله به دو نفتکش در دریای عمان، رئیس جمهوری ایالات متحده دستور داد تا هزار نیروی جدید به خاورمیانه اعزام شوند. دستور پرزیدنت دونالد ترامپ به وزارت دفاع برای اعزام نیروهای بیشتر به خاورمیانه در حالی صادر شده که ایالات متحده از زمان حمله به نفتکش‌ها در روز پنجشنبه ۲۳ خرداد تاکنون بارها جمهوری اسلامی ایران را مسئول این حملات برشمرده است. پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، شامگاه دوشنبه ۲۷ خرداد ماه (به وقت شرق آمریکا) اعلام کرد که این تعداد نیرو بنا به درخواست «سنتکام» و توصیه رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پس از مشورت با کاخ سفید اعزام می شوند. سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده همچنین تاکید کرد که آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست و اقدام امروز در جهت اطمینان یافتن از ایمنی نیروهای نظامی آمریکایی و برای حفاظت از منافع ملی آمریکا صورت می‌گیرد. به گفته پاتریک شاناهان، حملات اخیر ایران مؤید اطلاعات معتبر و قابل اطمینان دریافت شده ای است که نشان می دهند رفتار خصمانه نیروهای ایرانی و گروه‌های نیابتی رژیم ایران تهدیدی برای نیروهای نظامی آمریکا و منافع ایالات متحده در منطقه است. صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد، دو نفتکش که از امارات و عربستان به سمت شرق آسیا در حرکت بودند هدف حمله قرار گرفتند. چند ساعت بعد از این حمله، وزیر خارجه ایالات متحده در یک نشست خبری، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست. آقای پمپئو گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل جهان را تهدید کرد که روند انتقال نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می کند. آمریکا مدارک نقش ایران در حمله به نفتکش ها را عصر پنجشنبه در اختیار شورای امنیت قرار داد. روز جمعه ۲۴ خرداد رئیس جمهوری آمریکا، ایران را مسئول حمله روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان معرفی کرد و درباره احتمال بسته شدن تنگه راهبردی هرمز و تهدید ایران نیز گفت: «آنها [تنگه هرمز] را نخواهند بست. و اگر هم ببندند، برای مدت طولانی بسته نخواهد ماند.» پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان جلوی ایران را گرفت، گفت: «خواهیم دید.» بعد از افزایش تنش بین ایران و آمریکا، اتحادیه اروپا نیز از ایران و آمریکا خواست خویشتن‌داری کنند. آمریکا پیش از این ایران را مسئول خرابکاری یک ماه پیش در چهار نفتکش در فجیره امارات معرفی کرده بود. تنش بین ایران و آمریکا بعد از خروج ایالات متحده از برجام افزایش یافت. با این حال مقام های نظامی ایالات متحده می گویند که به دنبال جنگ با ایران نیستند و دیپلماسی را ترجیح می‌دهند. پرزیدنت ترامپ میانه خرداد به تهران پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط را داد؛ اما علی خامنه ای در دیدار با نخست وزیر ژاپن این پیشنهاد را رد کرد.
 17. بخش انگلیسی صدای آمریکا - انتظار می رود اواخر این هفته سنای ایالات متحده تلاش کند جلوی فروش ۸ میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را بگیرد. این مهم در سایه خشم فزاینده بسیاری از قانونگذاران آمریکایی از پرونده حقوق بشری ریاض، جنگ در یمن و قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی رخ می دهد. دولت ترامپ کوشیده با مرتبط کردن فروش این تسلیحات به وضعیت اضطراری ملی برای مقابله با تهدید ناشی از ایران مرحله بررسی کنگره را دور بزند. سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام می گوید روابط با خاندان سعودی رو به وخامت گذاشته است: «من هرگز نمی گذارم تا اوضاع در عربستان عوض نشود، این قرارداد به اجرا گذاشته شود.» به گفته سناتور دموکرات کریس مورفی نقطه گسست برای او قتل جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست، در کنسولگری عربستان در استانبول در ماه اکتبر گذشته بود: «چه گونه متحدی فرد دارای اقامت دائم  کشورتان را به کنسولگری برده، قطعه قطعه کرده و ناپدید می کند. ماهیت این اتحاد آشکار شده است.» چند ماه پس از آن که سنا به قطعنامه ای رای داد که به حمایت آمریکا از کارزار هوایی به رهبری سعودی در جنگ داخلی یمن پایان می دهد، صحن سنا می تواند شاهد رای گیری دیگری علیه فروش بمب و مهمات نقطه زن و حمایت نظامی از عربستان و امارات باشد. اکثریت لازم برای چنین رای گیری وجود دارد، اما حمایت دو سوم از اعضای سنا برای ابطال وتوی رئیس جمهور بعید است. دیگر جمهوریخواهان می گویند مخالفت با فروش تسلیحات به متحدان دیرین آمریکا آن ها را به سوی خرید جنگ افزار از دشمنان آمریکا سوق می دهد.
 18. مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۷ خرداد به خبرنگاران گفت: «ما نباید تسلیم باج‌خواهی اتمی رژیم ایران شویم.»  خانم اورتگاس این پاسخ را در مورد پرسشی درباره موضع روز دوشنبه ایران داد. ایران اعلام کرده که ظرف ۱۰ روز آینده، سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای موسوم برجام برای تولید اورانیوم غنی‌سازی شده را متوقف می‌کند.  شورای امنیت ملی کاخ سفید هم در واکنش به خبر افزایش غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران گفت که اقدام برای افزایش غنی‌سازی از سوی ایران باج‌خواهی اتمی است که باید با افزایش فشار‌های بین‌المللی روبرو شود. 
 19. جاناتان کوهن، نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل در جریان جلسه‌‌ای در شورای امنیت گفت حوثی‌های یمن باید به جای حمله کردن، به تعهداتی که داده‌اند عمل کنند؛ ایران باید جلوی دادن تسلیحات به حوثی‌ها که به آن‌ها اجازه انجام چنین عملیات‌هایی را می‌دهد، بگیرد.  آقای کوهن در جریان این جلسه که روز دوشنبه ۲۷ خرداد ماه در شورای امنیت برگزار شد گفت: هرگونه حمله به همسایه‌های یمن، جلوی پیشرفت‌های حاصل شده از سوی سازمان ملل را گرفته و راه را برای درگیری بیشتر باز می‌کند.  حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن هفته گذشته به فرودگاهی بین‌المللی در جنوب عربستان سعودی حمله موشکی کردند. این حمله ۲۶ زخمی در پی داشت. 
 20. نزدیک به یکصد نفر از کارشناسان، روزنامه نگاران، و فعالان محیط زیست با امضای نامه‌ای خطاب به حسن روحانی ضمن انتقاد از سیاست‌های دولت، از او خواستند تا عنوان «محیط‌زیستی‌ترین دولت» را از کابینه اش پس بگیرد. در این نامه که دوشنبه ۲۷ خرداد منتشر شد، با اشاره به شعارهای حسن روحانی در دوره تبلیغات انتخاباتی‌اش آمده است: «به دلیل اتخاذ تصمیم‌های نامناسب و اجرای پروژه‌های گوناگون بدون توجه به ارزیابی‌های واقعی زیست‌محیطی، می‌توان به این نتیجه رسید که ادعای محیط‌زیستی‌ترین دولت تنها با اهداف کاملا سیاسی مطرح شد.» در این نامه به برخی از تصمیمات اشتباه دولت در حوزه محیط زیست نیز اشاره شده است از جمله: موافقت ‌با پروژه‌های انتقال آب خزر و خلیج فارس به مرکز ایران، اظهارنظرهای شعاری و غیرعلمی درباره پروژ‌ه‌های انتقال آب و سدسازی به خصوص بعد از وقوع سیل‌های اخیر، بی‌توجهی به شرایط فعالان محیط‌زیست، انتصاب مدیران غیرمتخصص، بی‌توجهی به پژوهش‌های علمی و استفاده نکردن از نتایج ارزیابی پروژه‌های زیست‌محیطی، ‌واردات بی‌رویه محصولات تراریخته، و بیش از ده مورد دیگر. در میان امضا کنندگان، نام‌های استادان دانشگاه و محققان شناخته شده‌ای چون حسین آخانی، اسماعیل کهرم، پرویز کردوانی، اصغر محمدی فاضل، و عبدالحسین وهاب‌زاده، و نیز فعالان و کارشناسانی چون هدیه تهرانی (بازیگر)، محمد درویش و علیمحمد شاعری (نمایندگان مجلس)، و تعداد زیادی از خبرنگاران حوزه محیط زیست دیده می‌شود. بسیاری از کارشناسان جاری شدن سیلاب‌های ویرانگر در ایران، که از واپسین روزهای اسفند ماه سال گذشته آغاز شد و تا میانه فروردین ماه ادامه داشت، را نتیجه مستقیم چندین دهه‌ اجرای سیاست‌های نادرست زیست‌محیطی در کشور برشمرده‌اند. مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی، از بین بردن جنگل ها، و سدسازی‌های غیرضروری، بی‌رویه، و بدون هرگونه توجیه علمی، در ایران که با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی انجام می شود، هشدار داده و این اقدامات را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.