صدای آمریکا

 1. مجله اشپیگل اعلام کرد که مقام‌های آلمانی در رایزنی با همتایان اروپایی خود هستند تا برای پیشگیری از لغو برجام توسط پرزیدنت ترامپ و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، تحریم‌هایی علیه ایران وضع کنند.
 2. جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده به اندونزی و ویتنام؛ دو کشوری که مواضعی سفت و سخت تر از دیگر همسایگان شان نسبت به ادعاهای چین درباره حق حاکمیت در دریای جنوبی چین گرفته‌اند، سفر می‌کند.
 3. یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد، هشدار داده است که آینده میلیونها کودک عراقی بر اثر درگیری‌های این کشور و فقر موجود در خطر قرار دارد.
 4. جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به تهدید پرزیدنت ترامپ مبنی بر خروج از توافق اتمی موسوم به برجام، حرکت برای تغییرات مورد نظر او را آغاز کرده‌اند .
 5. زنان، در سالگرد تظاهرات میلیونی سال گذشته که در اعتراض به نابرابری موقعیت‌های اقتصادی- اجتماعی در دهها شهرهای آمریکا برپا شد، در بیش از ۶۰ شهر آمریکا به خیابان‌ها آمدند تا همبستگی خود را به نمایش بگذارند.
 6. مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفر به خاورمیانه با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر دیدار و تبادل نظر کرد.
 7. آخرین تلاش سناتورهای آمریکایی تا بامداد جمعه ۲۹ دیماه برای رسیدن به یک توافق و در نهایت تصویب لایحه بودجه ناکام ماند و از بامداد شنبه ۳۰ دی، دولت آمریکا تا اطلاع ثانوی «شات داون» یا تعطیل شد.
 8. در اعتراض هایی که بر سر شکایات اقتصادی از هفتم دی ماه آغاز شد و سراسر ایران را در بر گرفت، حداقل ۲۵ نفر کشته شدند. اعتراضات پس از دو هفته سرکوب خاموش شد.
 9. دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز در آمریکا، موفق به تولید یک شیوه آزمایشی جدید شدند که امکان تشخیص هشت نوع سرطان را در مراحل ابتدایی فراهم می کند.
 10. بابک نمازی، پسر باقر و برادر سیامک نمازی که در زندان «مخوف» اوین زندانی هستند، می گوید سلامت جسمی پدرش «به سرعت رو به وخامت گذاشته و زمان برای خانواده او از دست می رود».
 11. نیجریه، سوریه، سومالی و اکنون ایران. در هر یک از این کشورها، بحران آب منجر به ترکیبی از ناآرامی های مدنی، کوچ جمعی، شورش یا حتی جنگ تمام عیار شده است.
 12. سفر معاون رئیس جمهوری ایالات متحده به سه کشور خاورمیانه، تکمیل کننده دیداری است که پرزیدنت ترامپ از عربستان به عمل آورد و هدف آن از جمله ایجاد هماهنگی بین کشورهای منطقه در برابر ایران، بحران سوریه و دیگر معضلات این منطقه است.
 13. دولت اسرائیل از سال ها پیش این استدلال را مطرح کرده بود که بخش قابل توجهی از پولی که در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطینی قرار می گیرد و بخشی از آن به غزه فرستاده می شود، در واقع به دست سازمان های تروریستی می رسد و به تلاش صلح لطمه می زند.
 14. بر اساس توافق صورت گرفته اعضای دیوان عالی در ماه آوریل استدلال‌های نماینده دولت و مخالفان فرمان را خواهند شنید و تصمیم نهایی خود را درباره این پرونده تا پایان ماه ژوئن اعلام خواهند کرد.
 15. روز جمعه ۲۹ دی، هزاران نفر از مخالفان سقط جنین در یک راهپیمایی در پایتخت آمریکا حضور یافتند. آنها تجمع خود را «رژه برای زندگی» نامیدند.
 16. مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، یکشنبه شب وارد فرودگاه بن گوریون خواهد شد تا نخستین مقام ارشد آمریکایی باشد که از زمان به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل از آن کشور بازدید می کند.
 17. عکس و فیلم های ارسالی به صدای آمریکا نشان می دهد بار دیگر مردم در استان خوزستان و استان های همجوار با مشکل گرد و غبار شدید در هوا مواجه شده اند.
 18. کرم ۱.۵ متری بیمار شرح داد که بعد از ترک بیمارستان باز درد معده به سراغش آمد و در حین مدفوع ابتدا حس کرده بخشی از روده اش را دفع می کند اما وقتی دید که آن نوار باریک حرکت می کند، فهمید که در روده اش کرم دارد. او کرم را از بدنش خارج کرد و دور دستمال توالت پیچاند.
 19. ائتلاف نزدیک به آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و سوسیال دموکرات‌ها از جناح چپ میانه هفته گذشته در پارلمان آن کشور توافق کردند که دولت باید تایید صادرات سلاح به کشورهایی که در جنگ یمن دخالت دارند را «فورا» متوقف کند.
 20. تازه ترین افشاگری از سوءاستفاده مردان از زنان به نظر می رسد دامن مایک داگلاس‌بازیگر سرشناس هالیوود را گرفته بود.