صدای آمریکا

 1. گزارش ها حاکی از آن است که خودروهای حامل نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه از مرز عبور کرده و وارد عراق شده‌اند. شبکه تلویزیونی سی ان ان غروب دوشنبه ۲۹ مهر به وقت واشنگتن گزارش داد که بیش از یکصد خودروی نظامی حامل نیروهای آمریکایی در پی یک عملیات بزرگ جابجایی از سوریه خارج شده و وارد عراق شدند. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه اعلام کرده بود نیروهای آمریکایی که به همراه نیروهای کرد سوریه علیه داعش جنگیدند، بیشتر در غرب عراق مستقر خواهد بود. او همچنین در مورد وضعیت نیروهای آمریکایی حاضر در سوریه گفت که بحث هایی درباره باقی ماندن گروهی از نیروهای آمریکایی در شمال سوریه وجود داشته است. او اضافه کرد که نیروهای آمریکایی در نزدیکی تاسیسات نفتی حاضرند و با همکاری نیروهای دموکراتیک سوریه، نمی‌گذارند این منابع به دست پیکارجویان داعش بیافتد.  وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه و در جریان یک کنفرانس خبری دلیل خروج نیروهای آمریکا از شمال شرقی سوریه را خطر حمله نظامی نیروهای ترکیه، نگرانی از به خطر افتادن نیروهای آمریکایی، و پرهیز از هرگونه درگیری با یک متحد ناتو، عنوان کرد.  ارک اسپر تایید کرد که نیروهای آمریکایی در سوریه از حمایت هوایی برخوردارند و عملیات گشتزنی و حفاظت برای آن‌ها ادامه دارد. 
 2. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اقدامات دولت پرزیدنت ترامپ در خاورمیانه و استقاده از ابزار دیپلماتیک و اقتصادی برای حفاظت از منافع آمریکا اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ هر گاه نیاز به اقدام نظامی باشد، آماده صدور دستور است. آقای پمپئو روز دوشنبه ۲۹ مهر در گفت و گو با شبکه خبری سی ان بی سی در پاسخ به این پرسش که ایالات متحده در مورد بحران های منطقه به تحریم اقتصادی اکتفا کرده است اما چه اتفاقی موجب دخالت نظامی آمریکا می شود، گفت: « «ما صلح را به جنگ ترجیح می‌دهیم. اما در صورتی که نیاز به اقدام به توسل به زور یا اقدام نظامی باشد باید بدانید که پرزیدنت ترامپ کاملاً آماده انجام چنین اقدامی است.» وزیر خارجه آمریکا توضیح داد: «دنیا باید بداند که وقتی منافع آمریکا یا اصول بنیادینی مانند حقوق بشر در خطر باشد، مانند استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه، ما از تمام قدرت خود برای مقابله با آن استفاده می کنیم.» به گفته او، دولت پرزیدنت ترامپ استفاده از توان دیپلماتیک و اقتصادی آمریکا را ترجیح می دهد چون نمی خواهد صلح به خطر بیفتد اما اگر نیاز به اقدام نظامی باشد رئیس جمهوری آمریکا آماده اقدام است. آقای پمپئو با اشاره به تلاش دیپلماتیک آمریکا برای توقف حمله ترکیه به شمال سوریه و دیدار مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا با رئیس جمهوری ترکیه، این اقدام دولت آمریکا و برقراری آتش بس در شمال سوریه را موجب حفظ جان هزاران نفر در آن منطقه دانست.  
 3. مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک، اعلام کرد که این شرکت موفق شده است چند کمپین روسیه و ایران که به قصد دخالت در انتخابات آمریکا تشکیل شده بودند را خنثی کند. آقای زاکربرگ این خبر را روز دوشنبه ۲۹ مهر در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ان بی سی اعلام کرد و گفت که فیسبوک اقدام برای تشکیل این کمپین ها را زمینه سازی این کشورها برای دخالت در انتخابات سال آینده آمریکا می داند. روز دوشنبه فیسبوک اعلام کرد که چهار کمپین انتشار اطلاعات نادرست در فیسبوک و اینستاگرام را حذف کرده است. منشاء سه کمپین در ایران و دیگری در روسیه بود. این کمپین‌ها شامل ۹۳ اکانت فیسبوک، ۱۷ پیج و چهار اکانت اینستاگرامی بودند که عمدتا روی مخاطبان آمریکا و فرانسوی زبانان شمال آفریقا متمرکز بودند. مارک زاکربرگ در بخشی از گفت و گوی خود با بیان اینکه فیسبوک در حال نظارت بر تحول و رشد تاکتیک‌های آنها است، گفت که این اقدامات با پشتوانه حکومتی و تاکتیک‌های بسیار پیچیده نشان می‌دهند که برای انتخابات آینده فعال می‌شوند. استفاده هکرهای روسی از زیرساخت‌های جاسوسی ایران از سوی دیگر، مقامات بریتانیا و آمریكا روز دوشنبه ۲۹ مهرماه اعلام کردند که هكرهای روسی با استفاده از ابراز و زیرساخت‌های جاسوسی اینترنتی ایران،  به سازمان های دولتی و صنعتی در ده‌ها کشور حمله کرده‌اند. به گزارش رویترز، گروه هکرهای معروف روسی موسوم به «تورلا» است که کشورهای چک و استونی این گروه را متهم به جاسوسی کرده و اعلام کرده‌اند این گروه زیر نظر فرماندهی سرویس امنیت فدرال روسیه فعالیت می کند. همچنین منابع امنیتی بریتانیا اعلام کردند این گروه هکرها با استفاده از ابزار و زیرساخت‌های کامپیوتری در ایران در ۱۸ ماه گذشته حداقل سازمان‌های  ۲۰ کشور را مورد هدف قرار داده‌اند. پل چیچستر، یک مقام ارشد در آژانس اطلاعاتی بریتانیا این عملیات را نشان از روش‌های جدید حملات سایبری مورد حمایت دولت‌ها دانسته و گفت که بهره گیری از امکانات هکرهای ایران توسط هکرهای روس شیوه‌ای برای پنهان کردن بهتر ردپای حملات سایبری است. او افزود این پیام روشن را می‌دهیم که حتی اگر هکرهایی خواستند هویت خود را پنهان کنند، ما توانایی  افشای آنها را داریم. مقامات اطلاعاتی همچنین عنوان کردند که تا کنون  هیچ مدرکی مبنی بر تبانی بین تورلا و هکرهای ایرانی که  با نام ای‌پی‌تی‌۳۴ معرفی شده،  پیدا نکرده اند. در مقابل هکرهای روسی به زیرساخت های گروه ایرانی نفوذ کردند تا به عنوان «استتار» از آن‌ها استفاده کنند. اما در بیانیه مشترک آژانس امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطات دولت بریتانیا آمده است که آن‌ها خواستار بالا بردن هوشیاری بیشتر صنایع شده و  در نظر دارند تا با محافظت بیشتر مانع از بروز چنین حملاتی از سوی هکرها شوند. بنابر این گزارش مسئولان جمهوری اسلامی ایران و روسیه در این باره اظهار نظری نکرده‌اند.  ایران و روسیه بارها اتهامات مرتبط با حملات سایبری را رد کرده‌اند. همچنین براساس  بیانیه مشترک ستاد ارتباطات دولت بریتانیا و آژانس امنیت ملی آمریکا  گروه تورلا حتی به کدهای گروه ای‌پی‌تی۳۶، دسترسی داشته و از این طریق توانسته‌ کدهای مخرب خود را تولید کند. پیش از این  «جامعه اطلاعاتی آمریکا» گزارش داده بود که ایران به ارائه تهدید جاسوسی و حمله سایبری ادامه می دهد. بنابراین ایران از تکنیک های سایبری به مراتب پیچیده تری برای جاسوسی استفاده می کند. ایران همچنین در صدد استقرار قابلیت های حملات سایبری است تا امکان حملات علیه زیرساخت های حیاتی ایالات متحده و کشورهای متحد را فراهم می کند. 
 4. مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در جریان یک سخنرانی گفت ایالات متحده پیشتاز فضا و کیهان‌نوردی در جهان است.  آقای پنس روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه و در جریان هفتادمین گردهمایی بین‌المللی کیهان‌نوردی که در واشنگتن برگزار شد گفت: «هرچند ایالات متحده پیشتاز کیهان‌نوردی است، ولی علاقمندیم با کشورهای همسو برای افزایش گسترده کیهان‌نوردی همکاری کنیم.» معاون رئیس جمهوری آمریکا افزود: «تلاش برای فرستادن فضانوردان به کره ماه تا سال ۲۰۲۴، نشانه تلاش و جدیت دولت پرزیدنت ترامپ است.» 
 5. در پی دستگیری ۲۱ نفر از کارگران معترض شرکت آذرآب، تعدادی از آنها مقابل در ورودی این شرکت تجمع کردند. کارگران آذرآب روز دوشنبه ۲۹ مهر در تجمع خود با شعار «کارگر زندانی آزاد باید گردد» آزادی همکاران خود را، که در تجمع روز یکشنبه دستگیر شده بودند، مطالبه کردند. روز یکشنبه تصاویر و ویدئوهایی از حمله نیروهای یگان ویژه پلیس به تجمع کارگران شرکت آذرآب منتشر شد. دادستان اراک روز دوشنبه ضمن تایید درگیری پلیس با کارگران گفت که ۲۱ نفر از کارگران آذرآب در جریان اعتراضات کارگری روز گذشته بازداشت شدند. اعتراضات آذرآب اراک از اواسط شهریور امسال آغاز شده است. این کارگران که در برخی از اعتراضات خود از کارگران هپکو اراک نیز حمایت کرده بودند، پیشتر احضار و مورد تهدید قرار گرفته بودند.   پیش از این ایلنا درباره جزئیات مطالبات این کارگران نوشته بود که آن‌ها دستمزد ماه‌های تیر و مرداد را دریافت نکرده‌اند و بخشی از دستمزد خرداد را نیز طلب دارند. اعتراضات کارگری در ایران بعد از نوسانات ارزی و افزایش مشکلات اقتصادی افزایش یافته است و مقامات جمهوری اسلامی اخیرا نیز به افزایش نارضایتی مردم اعتراف کرده‌اند. ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.
 6. مارک اسپر وزیر، دفاع ایالات متحده آمریکا، روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه برای دیدار با مقامات ارشد پادشاهی عربستان سعودی وارد این کشور شد.  به گزارش خبرگزاری رویترز، همکاری‌های امنیتی در منطقه و بررسی اقدامات بازدارنده در برابر ایران، از محورهای گفت‌وگوهای وزیر دفاع آمریکا در عربستان است.  وزیر دفاع آمریکا پس از ورود مورد استقبال خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، قرار گرفت.  این نخستین سفر مارک اسپر به عربستان سعودی در مقام وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا است. آقای اسپر پس از پایان دادن به سفر خود به افغانستان، راهی عربستان شد.  در ماهها اخیر تنش بین ایران و عربستان سعودی افزایش یافته است. بعد از حمله به تاسیسات نفتی عربستان در شرق این کشور، ایالات متحده کمک‌هایی برای عربستان ارسال کرد. 
 7. اکران فیلم «نقطه کور» ( به فرانسه : L’angle mort ) با حضور گلشیفته فراهانی بازیگر مشهور ایرانی از شانزدهم اکتبر در شهرهای مختلف فرانسه آغاز شد. این فیلم را  پاتریک ماریو برنارد و پیر ترویدیک بصورت مشترک کارگردانی کردند و بازیگران اصلی آن ژان کریستف فولی و ایزابل کر هستند. نقطه کور درباره مردی به نام دومینیک است که بصورت غیرمنتظره ای صاحب توانایی نامرئی کردن خود می شود ولی این موضوع را از سایرین پنهان می کند.   هر چند که چنین قدرتی در ابتدا بسیار لذتبخش است و زندگی او را دگرگون می کند ولی در ادامه مشکل ساز می شود و دوستی ها و روابط عاشقانه او را تحت تأثیر قرار می دهد. فیلمنامه نقطه کور را پاتریک ماریو برنارد براساس طرحی از امانوئل کریر نوشته است. در این فیلم، گلشیفته فراهانی نقش نوازنده جوانی به نام الهام را بازی می کند که نابینا است. او درگیر رابطه عاشقانه ای با دومنیک می شود و تنها فردی است که این مرد نامرئی را به خوبی درک می کند. این هنرمند ایرانی با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی خود، از اکران این فیلم در سینماهای فرانسه خبر داد.   «نغمه های عرب» و «داکا» سایر فیلم هایی است که گلشیفته فراهانی اخیرأ در آنها بازی کرده است و در آینده نزدیک اکران می شود.  
 8. مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، در مورد وضعیت نیروهای آمریکایی حاضر در سوریه گفت که نیروهای آمریکایی در نزدیکی تاسیسات نفتی حاضرند و با همکاری نیروهای دموکراتیک سوریه، نمی‌گذارند این منابع به دست پیکارجویان داعش بیافتد.  وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه و در جریان یک کنفرانس خبری با تاکید متفاوت بودن وضعیت سوریه با افغانستان، دلیل خروج نیروهای آمریکا از شمال شرقی سوریه را خطر حمله نظامی نیروهای ترکیه، نگرانی از به خطر افتادن نیروهای آمریکایی، و پرهیز از هرگونه درگیری با یک متحد ناتو، عنوان کرد.  مارک اسپر گفت: «ولی وضعیت در افغانستان فرق می‌کند. ما از سال ۲۰۰۱ و پس از حملات شریرانه یازدهم سپتامبر این‌جا هستیم.... ما تعهدی قاطع با متحدان خود در افغانستان داریم و میلیاردها دلار هزینه کرده‌ایم.» وی افزود که زمانی تروریسم در قالب القاعده ظاهر می‌شد و اکنون آن خطر به شکل طالبان، داعش، و دیگر گروه‌ها خود را نشان داده است.  وزیر دفاع ایالات متحده افزود که متحدان ایالات متحده نباید اقدام اخیر آمریکا در سوریه را با اقدامات آمریکا در افغانستان مقایسه کنند.  مارک اسپر تایید کرد که نیروهای آمریکایی در سوریه از حمایت هوایی برخوردارند و عملیات گشترنی و حفاظت برای آن‌ها ادامه دارد.  وزیر دفاع آمریکا پیشتر به خبرنگارانی که همراه او هستند، گفته بود که می‌توان شمار نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان را بدون این که به ماموریت مبارزه با تروریسم لطمه‌ای وارد شود، کاهش داد. مارک اسپر پس از ترک کابل راهی عربستان سعودی شد. 
 9. رئیس جمهوری ایالات متحده با تاکید بر این که آمریکا به دنبال «وارد شدن به جنگ» نیست،  به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد اگر خطایی از آن سر بزند، به شدت با آن رژیم برخورد خواهد شد.  پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه در حاشیه جلسه کابینه به خبرنگاران گفت: «درست در زمانی که من در تلاش برای پایان دادن به جنگ‌های‌مان هستم ممکن است مجبور به آغاز جنگ دیگری شویم. ما حالا از لحاظ آمادگی در بهترین وضع هستیم. اگر ایران کاری کند، ضربه‌ای بی‌سابقه خواهد خورد. ما گزینه‌هایی را در دست بررسی داریم.» رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: «ما داریم خیلی کارها می‌کنیم و دلیل ندارد وارد جنگ های ناتمام شویم. من شعارم در انتخابات این بود که نیروهایمان را به خانه بازمی‌گردانم. حامیان من در دالاس از دو چیز خیلی راضی بودند: یکی این که دیوار را تمام می‌کنیم و دیگر این که نیروهایمان را به خانه می‌آوریم.»   کارزار برای تغییر رفتار رژیم ایران دولت آمریکا رژیم ایران را در صدر حامیان دولتی تروریسم در جهان می‌داند و می‌گوید با ادامه رفتارهای بی‌ثبات کننده و حمایت از گروه‌های نیابتی تروریستی خود، امنیت منطقه و جهان را به خطر می‌اندازد. پرزیدنت ترامپ پس از خارج کردن آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. همچنین دولت پرزیدنت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است. در حال حاضر صنایع نفت ایران به طور کامل از سوی آمریکا تحریم شده است. همچنین بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی ایران و همچنین خرید و فروش برخی فلزات تحریم شده است. ایالات متحده آمریکا همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده و متعاقب آن بخش‌های دولتی ایران که با سپاه در تماس هستند را به تدریج به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.
 10. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، که از سوی رئیس جمهوری این کشور مسئول تشکیل کابینه شده بود به رئیس جمهوری اسرائیل اعلام کرد نمی‌تواند دولت را تشکیل دهد. به گزارش واشنگتن پست، به نظر می‌رسد رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، از بنی گانتز، رهبر ائتلاف آبی و سفید، بخواهد که برای تشکیل دولت اقدام کند. این دومین بار در سال جاری است که آقای نتانیاهو مامور تشکیل کابینه شده و هر دو بار در این امر ناکام مانده است. براساس قانون اسرائیل، حزبی که اکثریت را دارد مامور تشکیل دولت می‌شود. چون در اسرائیل معمولا هیچ حزبی اکثریت نسبی را به دست نمی‌آورد معمولا احزاب اصلی مثل لیکود، با احزاب کوچکتر ائتلاف می‌کنند. بنی گانتز برای تشکیل دولت ۲۸ روز فرصت دارد و باید بتواند حمایت ۶۱ نماینده پارلمان را جلب کند. اگر گانتز هم نتواند دولت تشکیل دهد یا اینکه از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل کابینه نشود، اسرائیل به زودی شاهد سومین انتخابات پارلمانی در سال جاری خواهد بود.
 11. میت رامنی، سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا، فاش کرد که یک حساب توییتر مخفی به نام «پیر دلکتو» دارد.
 12. فیلم «مالیفیسنت ۲» با بازی آنجلینا جولی پرفروش ترین فیلم آخر هفته گذشته آمریکا شد و پس از مدتها به صدرنشینی «جوکر» در گیشه پایان داد. «مالیفیسنت: معشوقه شیطان» دومین فیلم از مجموعه سینمایی مالیفیسنت است که در هفته نخست اکران بیش از ۳۶ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت. به گزارش شبکه خبری «فاکس» فروش جهانی فیلم در آخر هفته گذشته نزدیک به ۱۱۷ میلیون دلار بود. هرچند که صدرنشینی مالیفیسنت در گیشه خبر خوشی برای «دیزنی» محسوب می شود، ولی این شرکت انتظار داشت فروش دومین فیلم این مجموعه، به ویژه در سینماهای آمریکا، بیش از این باشد.   ال فنینگ و میشل فایفر از جمله سایر بازیگران مالیفیسنت هستند. فیلم نخست پنج سال پیش و با اقتباس از انیمیشن کلاسیک «زیبای خفته» ساخته شد. در فیلم جدید آنجلینا جولی و ال فنینگ در همان نقش های قبلی خود هنرنمایی می کنند ولی میشل فایفر نقش شخصیت جدیدی به نام «ملکه اینگریت» را بازی می کند. ماجراهای معشوقه شیطان، چند سال بعد از فیلم اول اتفاق می افتد و محور اصلی داستان، همبستگی مالیفیسنت و «آرورا» با دیگر نیروها برای محافظت از سرزمین جادویی خود است.   در جدول فروش هفتگی سینماهای آمریکا، پس از مالیفیسنت، «جوکر» و دومین فیلم از مجموعه سینمایی «زامبی لند» یا (سرزمین گورزادها) در رده های بعدی قرار دارند.
 13. قدیمی ترین مروارید جهان برای نخستین بار در موزه لوور ابوظبی به نمایش در خواهد آمد. این مروارید صورتی ۸ هزار سال قدمت دارد و در سال ۲۰۱۷ هنگام حفاری در جزیره مروح در نزدیکی سواحل ابوظبی کشف شد.
 14. اکران موفقیت آمیز «جوکر» در کشورهای مختلف ادامه دارد و این فیلم در آستانه کسب رکوردی تاریخی است. به گزارش نشریه هنری «هالیوود رپورتر»، جوکر تاکنون ۷۳۷ میلیون دلار در گیشه فروخته است و در صورت تداوم این روند، احتمال دارد به زودی پرفروش‌ترین فیلم سینمایی در رده سنی بزرگسالان (به انگلیسی :R rated) شود. رکورد فعلی با ۷۸۳ میلیون دلار در اختیار فیلم «دد پول» است که سه سال پیش ثبت شد. فیلم های سینمایی را با توجه به محتوا، موضوع یا نوع صحنه ها، ارزش‌گذاری می کنند و بر این اساس تماشای جوکر برای افراد زیر هفده سال توصیه نمی شود. جوکر پس از چند هفته صدرنشینی در جدول پرفروش های سینمای آمریکا، سرانجام این عنوان را به فیلم «مالیفیسنت» واگذار کرد؛ با این حال این آخر هفته هم نزدیک به سی میلیون دلار فروخت و همچنان از محبوبیت زیادی برخوردار است.   جوکر از شخصیت های داستان های مصور «دی سی» است؛ ولی فیلمی مستقل محسوب می شود و ارتباطی با «بتمن» و سایر کاراکترهای تخیلی شهر «گاتم» ندارد. «واکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر»، و «جرد لتو»، چهارمین هنرمندی است که در یک فیلم بلند سینمایی نقش جوکر را بازی می‌کند. او با بازی درخشان خود در این نقش، از مدعیان جدی کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد سال است.  
 15. گروه راک بریتانیایی «کلد پلی» ویدئویی کوتاه و مرموز را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است که در گوشه ای از آن بیت مشهور «بنی آدم اعضای یکدیگرند» سعدی به فارسی نوشته شده است. به نظر می رسد این ویدئو، تبلیغ آلبوم جدید این گروه باشد.
 16. بزرگترین مطبوعات استرالیا در یک اقدام کم سابقه متحد شدند و صفحه های نخست خود را با جمله های خط زده شده، چاپ کردند.
 17. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه در یک گزارش اختصاصی نوشت که دولت پرزیدنت ترامپ قصد دارد از متقاضیان پناهندگی نمونه دی‌ان‌ای بگیرد و از آن برای بررسی سوابق متقاضیان در مرکز اطلاعاتی پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) برای یافتن هرگونه سابقه احتمالی جرم استفاده شود. به نوشته این خبرگزاری، وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه دستور العملی را صادر کرد که به موجب آن همه متقاضیان پناهندگی داخل آمریکا و نیز کسانی که در بازداشت سازمان‌های مهاجرتی هستند، باید این نمونه دی‌ان‌اِی را ارائه دهند.   این اقدام به آمریکا امکان می‌دهد سوابق بیومتریک صدها هزار مهاجر را ثبت کند و در مقابل برخی گروه های حقوق شهروندی به آن به عنوان زیر پا گذاشتن حریم خصوصی می‌نگرند.  دولت ایالات متحده می‌گوید امیدوار است این راه حل برای ممانعت از ورود مهاجرانی که سوابق جرم دارند کمک کند. رئیس جمهوری آمریکا از زمان نامزدی در انتخابات تاکید داشت که سیاست های سختگیرانه‌ای برای ورود مهاجران خواهد داشت و نظام فعلی مهاجرتی آمریکا مانع از ورود افراد با سابقه جرم و شرارت نمی‌شود. در مرکز اطلاعاتی اف‌بی‌آی سوابق حدود ۱۴ میلیون مجرم و ۳.۶ میلیون بازداشتی وجود دارد.
 18. انتخابات پارلمانی روز دوشنبه ۲۹ مهر در سراسر کانادا برگزار می‌شود که می‌تواند ادامه کار یا پایان نخست وزیری جاستین ترودو را رقم بزند. جاستین ترودو رهبر حزب لیبرال در حالی دوره قبل به پیروزی رسید که بعد از چند جنجال و رسوایی سیاسی، اکنون نگران شکست در انتخابات است. رقیب ترودو، «اندرو شیر» از حزب محافظه کار است.       در این انتخابات بر سر کسب ۳۳۸ کرسی پارلمان رقابت می شود و حزبی که بتواند به ۱۷۰ کرسی برسد، دولت آینده را تشکیل می‌دهد. نظرسنجی‌های اولیه می‌گوید هیچکدام از دو حزب شانس تشکیل دولت به طور مستقل را ندارند و باید با احزاب کوچکتر ائتلاف کنند. اعضای پارلمان در کانادا برای یک دوره چهار ساله انتخاب می شوند. حزب لیبرال به رهبری ترودو در حالی در ۲۰۱۵ به برتری رسید که حزب محافظه‌کار پیش از آن ۹ سال در قدرت بود.  
 19. نیروهای دموکراتیک سوریه، که اصلی‌ترین گروه شبه‌نظامیان کرد، به حساب می‌آیند اعلام کردند که روز دوشنبه از شهر مرزی راس العین، که نام دیگر آن سَرِکانی است، خارج شده اند. این قدم در راستای توافق آتش بس موقت ترکیه با آمریکا برداشته شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، راس‌العین از جمله مهمترین شهرهایی است که هدف حمله ده روز اخیر ترکیه بوده است. ترکیه می‌گوید قصد دارد منطقه حائلی به عرض ۳۰ کیلومتر از مرز این کشور با سوریه باشد تا بتواند پناهجویان را از ترکیه به این منطقه بازگرداند.  ارتش ترکیه از ده روز پیش به مناطق کردنشین در شمال سوریه حمله کرد اما ۲۵ مهر ماه بعد از سفر مایک پنس و هیئت بلندپایه آمریکایی به ترکیه، این کشور پذیرفت به طور موقت آتش بس برقرار شود. هدف از این آتش‌بس عقب نشینی جنگجویان کرد اعلام شد.