صدای آمریکا

 1. رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا معتقد است پرزیدنت ترامپ، آمریکا را از توافق اتمی موسوم به برجام خارج می‌کند.
 2. رسانه های کره جنوبی از سفر یک مقام کره شمالی به فنلاند برای دیدار و گفتگو با دیپلمات‌های سابق آمریکایی خبر دادند.
 3. گزارشها از ایران از تداوم اعتراضات کارگری در ایران در آخرین روزهای سال ۹۶ حکایت دارد.
 4. فرم تقاضای درخواست کار «استیو جابز» بنیانگذار و مدیر فقید شرکت رایانه ای اپل در یک حراج اینترنتی به مبلغ یکصد و هفتاد و چهار هزار دلار فروخته شد و رکورد جدیدی در این زمینه ثبت کرد.
 5. مواضع مشترک آمریکا و عربستان سعودی در مورد جمهوری اسلامی ایران در دستور کار سفر پیش روی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به واشنگتن و دیدار او با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید قرار دارد.
 6. رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که ارتش ترکیه با کمک شبه نظامیان مورد حمایت آن مرکز شهر عفرین در شمال سوریه را به کنترل خود درآورده اند.
 7. انتخابات روسیه روز یکشنبه آغاز شد و مردم روسیه برای انتخاب رئیس جمهوری آن کشور به پای صندوق های رای رفتند.
 8. اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم و از نزدیکان او، در پی اظهار نظرهای تند علیه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، دستگیر شد.
 9. آمریکائیان ایرانی تبار دیشب در لس آنجلس با برپائی ضیافت شام برای بی خانمان های این شهر به پیشواز نوروز رفتند.
 10. در پی موفقیت کارگردان و بازیگران سیاه‌پوست فیلم «پلنگ سیاه»‌ و موفقیت یک کارگردان و ستاره زن در فیلم «زن اعجوبه»، که هر کدام بیش از یک میلیارد دلار فروش‌ داشته‌اند، شرکت برادران وارنر «خدایان جدید» فیلم ابرقهرمانی بعدی بنگاه «دی سی کامیکز» را به «اوا داورنی» یک کارگردان سیاهپوست زن سپرد.
 11. عفو بین الملل با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد جدی از وضعیت نگهداری آتنا دائمی و گلرخ ایرایی، دو فعال حقوق بشر، و شرایط نامناسب و غیربهداشتی در زندان قرچک ورامین، از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی بی‌درنگ آنها شده است.
 12. مردم و جامعه یهودیان آرژانتین، در بیست و ششمین سالگرد بمبگذاری در سفارت اسرائیل در بوینس آیرس، یاد قربانیان این حمله تروریستی را گرامی داشتند و خواستار پیگیری جدی در مجازات عاملان آن شدند.
 13. گزارشها از ایران از تداوم اعتراضات کارگری در ایران در آخرین روزهای سال ۹۶ حکایت دارد.
 14. به دنبال برکناری غیرمنتظره رکس تیلرسون از وزارت خارجه آمریکا در اواسط هفته گذشته، نقطه نظرات مایک پمپئو نامزد احراز این مقام مورد توجه ناظران امور بین الملل قرار گرفته است.
 15. دولت روسیه اعلام کرد ۲۳دیپلمات بریتانیایی را از آن کشور اخراج می کند. سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت کشورش دستور تعطیل یک نهاد دولتی به نام شورای بریتانیا را صادر کرده که سازمانی برای همکاری های فرهنگی و علمی است.
 16. پرزیدنت ترامپ ، هفته آینده ، میزبان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در واشنگتن خواهد بود.دیدار ولیعهد عربستان از آمریکا در شرایطی صورت می گیرد که رقابت تنش آلود بین ریاض و تهران رو به تشدید است.
 17. بنا بر یک پژوهش تازه که توسط یک شرکت پژوهشی صنعت بازی مستقر در آمستردام هلند انجام شده است، بازار بازی‌های رایانه‌ای و ویدئویی ایران در سال ۲۰۱۷ به رقم ۴۲۴ میلیون دلار رسید که به این ترتیب بعد از ترکیه (با ۷۷۴ میلیون دلار) و عربستان سعودی (با ۶۴۵ میلیون دلار)، بازار این بازی‌ها در ایران به سومین بازار بزرگ این بازی‌ها در خاورمیانه تبدیل شده است.
 18. «جان کرافچیک» رئیس اجرایی وی‌مو که متعلق به شرکت گوگل است، اوایل این هفته به شرکت‌کنندگان در جشنوارهٔ سالیانهٔ SXSW یا «جنوب از جنوب غربی» در آستین تگزاس گفت که شرکت وی‌مو دست‌کم تا ده سال آینده قصد ندارد که خودروهای خودران خود را به مشتریانش در ایالات متحده بفروشد.
 19. برایان هوک سرپرست هیات اعزامی آمریکا به نشست وین گفت «آنچه رئیس جمهوری از ما خواسته است انجام دهیم این است که با شرکای اروپایی مان همکاری کنیم تا ببینیم آیا می‌توانیم قبل از ۱۲ مه به توافق برسیم.»
 20. جاکوب زوما، رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی که با اتهامات فساد روبرو است، محاکمه می شود.