صدای آمریکا

 1. سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده، روز پنج شنبه به «سی ان بی سی» گفت: «شاید پیش از دوازدهم ماه می تحولی رخ بدهد. اگر چنین نشود، من باور دارم که رئیس جمهور توافق را ترک خواهد کرد.»
 2. اگر اروپایی خواهان نجات توافق هسته ای ایران و مجازات کمک کنندگان به بشار اسد هستند، باید به سوی تحریم ها حرکت کنند. اصلاح حقیقی برجام نباید غرب را از محدود کردن فعالیت های غیرقانونی غیرهسته ای ایران باز دارد، حتی اگر اهداف چنین جنگ مالی در چارچوب برجام از تحریم ها معاف شده باشد. اصلاح حقیقی برجام همچنین بدون حداکثر فشار بر دست نشانده های تروریست تهران کامل نخواهد شد.
 3. نشست کمیته روابط خارجی برای بررسی صلاحیت پمپئو ۵۴ ساله پنجشنبه گذشته برگزار شد و اعضای دموکرات و جمهوریخواه کمیته نقطه نظرات او را در حوزه‌های مختلف سیاست خارجی جویا شدند.
 4. ارتش عراق با صدور بیانیه‌ای با اعلام این که حمله هوایی علیه عناصر داعش در خاک سوریه به این دلیل صورت گرفت که آنها تهدیدی علیه امنیت عراق محسوب می‌شوند، گفت این حمله ارتقای توانایی‌های ارتش ما را نشان داد.
 5. «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی به خبرنگاران در سئول گفت، تصویر کلی از حصول توافق بر سر عادی سازی روابط بین دو کره، و همچنین پیونگ یانگ با واشنگتن، نباید در جریان دیدار آتی سران دو کره دشوار به نظر برسد.
 6. پس از سی سال سینمای لوکس AMC در ریاض، پایتخت عربستان، درهای خود را به روی فیلم دوستان با پخش فیلم «پلنگ سیاه» گشود و علت انتخاب این فیلم آن بود که با موازین اسلامی مغایرتی نداشت و تنها یک دقیقه از فیلم سانسور شد.
 7. اعضای خانواده مهدی کروبی، از رهبران منتقد حکومت که همچنان در بازداشت خانگی است، از عدم توجه حسن روحانی انتقاد کردند و می گویند رئیس جمهوری ایران به سوگند و تعهدش برای رفع حصر موسوی و کروبی بی توجه است.
 8. یک دادگاه جنائی در شهر «انت‌ورپ» بلژیک، محاکمه مدیران سه شرکت بلژیکی را به اتهام صدور ده‌ها تن ماده اولیه گاز کشنده أعصاب موسوم به «سارین» به سوریه را آغاز کرد.
 9. بازرسان بین المللی سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی که به سوریه رفته اند، همچنان در انتظار ورود به دوما، محل حمله های شیمیایی مرگبار ۷ آوریل هستند. در آن حملات حدود ۴۰ نفر کشته شدند.
 10. مبادلات بازار آزاد نشان می دهد که تدابیر جدید بانک مرکزی ایران برای احیای ارزش ریال عمدتا شکست خورده است.
 11. کندریک لامار، با دریافت نخستین جایزه «پولیتزر» برای موسیقی غیر از کلاسیک و جاز، جایگاه تازه‌ای برای هیپ هاپ خلق کرد. بعضی این جایزه را سیاسی و پیامی برای عصر دانالد ترامپ توصیف کردند، و برخی دیگر، آن شایسته هنرمندی دانستند که به صدای اعتراض عصر خود تبدیل شده.
 12. رابرت وود گفت‌وگوهای آمریکا با سه قدرت اروپایی را در این زمینه «سخت» توصیف کرد و گفت واشنگتن از ناکامی در پاسخگویی به برنامه موشکی بالیستیک، بند «غروب» در برجام، و رفتار منطقه‌ای ایران نگران است.
 13. مطالعات اخیر تیم پژوهشی دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا از امتیازات زندگی مزدوج در بین بیماران مبتلا به سرطان پوست می گوید. تحقیقات آنها نشان داده است که امکان کشف تغییر در خال روی بدن در بین افراد متأهل توسط همسرشان بیشتر است و در نتیجه آنها شانس بیشتری در تشخیص و درمان سرطان در مراحل ابتدایی را دارند.
 14. طبق برخی گزارش ها، متهمی که گفته می شود برای حملات تروریستی یازده سپتامبر نیرو جمع کرده بود، در سوریه دستگیر شد.
 15. پلیس کلمبیا از توسل به شیوه جدید برای مبارزه با تولید کوکائین خبر داد. تولید کوکائین در پنج سال اخیر سیری صعودی داشته و روابط کلمبیا و آمریکا را در سایه تهدید فرو برده است.
 16. یک ویدئوی دیگر از برخورد خشن پلیس ایران با یک زن جوان به بهانه بی حجابی در فضای مجازی ایران جنجالی شده، طوری که مقام های دولت روحانی نیز به آن واکنش نشان دادند.
 17. رابرت وود، نماینده آمریکا در کنفرانس خلع سلاح گفت آمریکا از کشورهای جهان می خواهد به فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بر کره شمالی که برنامه های اتمی اش را متوقف کند، ادامه دهند.
 18. جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه اعلام کرد تا کنون بیش از ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰۰ میلیون یوروی قاچاق، کشف و ضبط شده است.
 19. رئیس جمهوری آمریکا در کنفراس خبری با نخست وزیر ژاپن ابراز امیدواری کرد که دیدار تاریخی اش با رهبر کره شمالی یک موفقیت برای جهان باشد.
 20. تصمیم به عدم اعزام جت های جنگی «اف ۱۵» به یک تمرین هوایی در آلاسکا در رسانه های اسرائیلی به نگرانی ها بر سر حمله بالقوه ایران با یک پهپاد مسلح ارتباط داده شده است. یک سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل تائید کرد که «مشارکت هواپیماها در این تمرین هوایی تغییر کرده است».